Jakie badania profilaktyczne warto zrobić, aby dobrze rozpocząć nowy rok?
W zdrowym ciele, zdrowy duch – zatem jakie badania profilaktyczne należy regularnie wykonywać, aby mieć sprawne ciało i dobre samopoczucie?
Początek roku to dobra pora na podsumowanie swojego stanu zdrowia, a tym samym na zadbanie o regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Dobrze wyrobić sobie nawyk powtarzania pewnych istotnych badań, aby w pełni sił rozpocząć kolejny nowy rok!
Dlaczego wykonujemy regularne badania profilaktyczne?
Dobra dieta, dużo ruchu, zrównoważony tryb życia i profilaktyka – to najlepsza recepta na zdrowe i długie życie w dobrostanie. Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ, jednak z początkiem roku warto zapytać swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jakie badania profilaktyczne powinny znaleźć się na liście rzeczy „TO DO”! To właśnie nasz lekarz pierwszego kontaktu może najlepiej ocenić, które badania są nam potrzebne, dzięki znajomości historii naszych chorób oraz historii rodzinnej.
Badania profilaktyczne to testy diagnostyczne, które mają za zadanie wykrycie nawet najdrobniejszych nieprawidłowości, które mogłyby wskazywać na wczesne etapy rozwoju wielu chorób. Doskonale przecież wiemy, że duża liczba schorzeń potrafi rozwijać się przez bardzo długi czas bez wywoływania objawów chorobowych, co znacząco wpływa na opóźnienia w postawieniu diagnozy oraz we wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj nieprawidłowe wyniki badań profilaktycznych świadczą o początku procesów patologicznych w organizmie, dlatego coroczna kontrola pozwala nam szybko reagować, a także mieć realny wpływ na stan naszego zdrowia.
Poniżej przedstawiamy podstawowe badania profilaktyczne, które niewątpliwie powinien wykonać każdy Pacjent.
Jakie badania profilaktyczne warto zrobić?
- Morfologia krwi: jest to ogólne badanie parametrów krwi, które pozwala na ocenę jej składu oraz liczebności czerwonych i białych krwinek. Badanie to dostarcza ogólnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta i pozwala wykryć takie stany chorobowe, jak na przykład toczący się proces zapalny, infekcja pasożytnicza, anemia oraz inne nieprawidłowości w liczebności określonych grup krwinek, które mogą wskazywać na zaburzenia hematologiczne.
- OB: jest to badanie tempa opadania czerwonych krwinek. Podwyższone może świadczyć o stanach zapalnych (infekcyjnych i nieinfekcyjnych), chorobach krwi, chorobach autoimmunologicznych, nowotworach, niedoczynności lub nadczynności tarczycy, podwyższonym poziomie cholesterolu, a nawet zawale serca czy urazach. Obniżone OB o niewydolności krążenia, chorobach alergicznych czy żółtaczce. Wynik tego badania to dla lekarza bardzo ważne źródło informacji i tylko lekarz na podstawie pozostałych parametrów powinien interpretować wyniki.
- Badanie ogólne moczu: jest to badanie wykonywane w próbce moczu pacjenta, dzięki któremu możliwe jest wykrycie ewentualnych infekcji w drogach moczowych. Ponadto wyniki badania ogólnego moczu mogą także naprowadzić lekarza na ewentualne zaburzenia funkcjonowania nerek.
- Lipidogram: to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi pacjenta, które umożliwia ocenę stężeń obecnych tam wielu rodzajów tłuszczy. Lipidogram powinny szczególnie wykonywać osoby, u których występują dodatkowe czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takie jak nadciśnienie, palenie tytoniu, duża ilość stresu, otyłość oraz historia występowania tego rodzaju chorób w rodzinie.
- Glukoza: glukoza jest cukrem prostym, który stanowi główne źródło energii w organizmie człowieka. Jej stężenie we krwi oznacza się, aby ocenić metabolizm węglowodanów. Badanie glukozy jest szczególnie istotne w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu cukrzycy.
- Próby wątrobowe: jest to grupa kilku parametrów krwi, których ocena umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania wątroby. Dzięki wykonywaniu prób wątrobowych możliwe jest rozpoznanie zarówno przewlekłych, jak i ostrych stanów patologicznych toczących się w tym narządzie.
- Hormony tarczycy: hormony tarczycy odpowiadają za regulowanie intensywności metabolizmu zachodzącego w organizmie, a zaburzenia ich poziomów wywierają wielowymiarowe skutki, które znacząco pogarszają komfort życia pacjenta. Warto zrobić badanie TSH, FT3, FT4.
- Witamina D: to badanie warto wykonać, aby wiedzieć, czy należy rozpocząć suplementację tego związku. Niedobory witaminy D są dość powszechne szczególnie w okresie jesienno-zimowym ze względu na niskie nasłonecznienie w tym czasie.
Pełna oferta badań laboratoryjnych wykonywanych w punktach pobrań Fundacji „Unia Bracka” znajduje się TUTAJ.
Dodatkowo warto pamiętać o wykonywaniu RTG klatki piersiowej, badania ginekologicznego i cytologii, USG piersi lub mammografii, kontroli okulistycznej i stomatologicznej, EKG, badaniu jąder czy pomiarach ciśnienia tętniczego. Wszystkie badania powinny być planowane wraz z lekarzem w celu dokładnego ustalenia ich zakresu oraz zasięgnięcia porady na temat ewentualnych badań dodatkowych, które należy wykonać. Interpretacji wyników każdorazowo powinien dokonać lekarz, biorąc pod uwagę wiek, ogólny stan zdrowia i styl życia pacjenta. Samodzielna interpretacja wyników badań może doprowadzić do nieprawidłowego odczytu.
Co jeszcze możemy zrobić, aby dobrze rozpocząć nowy rok?
Doskonale wiemy, że zdrowie to dobro, o które należy się troszczyć, dlatego Fundacja „Unia Bracka” realizuje bezpłatne programy profilaktyki zdrowia, czyli zaplanowane, szerokie działania z zakresu opieki zdrowotnej. Pacjenci mogą wziąć udział w następujących programach zdrowotnych:
- program profilaktyki chorób układu krążenia realizowany przez poradnię podstawowej opieki zdrowotnej,
- program profilaktyki gruźlicy realizowany przez poradnię podstawowej opieki zdrowotnej,
- program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany przez poradnię położniczo-ginekologiczną.
Aby wziąć udział w programach nie trzeba mieć skierowania. Szczegółowy opis usługi, a także sposób zapisów opisaliśmy na naszej stronie TUTAJ.