Kriokomora – inaczej nazywana komorą kriogeniczną – jest urządzeniem wykorzystywanym do leczenia zimnem, czyli krioterapii ogólnoustrojowej. Zabieg polega na wykorzystaniu bardzo niskich temperatur, które mają prozdrowotny wpływ na cały organizm człowieka. Czynnikiem schładzającym kriokomorę jest ciekły azot. Zabieg w kriokomorze trwa od 2 do 3 minut. U dorosłego człowieka krótki, bardzo intensywny wpływ krańcowo niskich temperatur (od -110°C do -160°C) uruchamia reakcję hormonalną powodującą wzrost przemiany tkankowej i podwyższenie ciepłoty tkanek. Regularne korzystanie z kriokomory pozytywnie wpływa na odporność organizmu. 

Jest to doskonała metoda odnowy biologicznej, pozwalająca w szybki i efektywny sposób zregenerować organizm po wytężonym wysiłku. Sprzyja również szybszemu złagodzeniu dolegliwości, zwłaszcza bólowych, powstałych np. w wyniku uprawiania sportu.

Zgodnie z zaleceniami do kriokomory można wejść wyłącznie w odpowiednim stroju. Fundacja „Unia Bracka” zapewnia odpowiednie obuwie i maseczkę, Pacjent powinien zadbać o bawełnianą koszulkę, spodenki, podkolanówki, rękawiczki oraz czapkę lub opaskę na uszy. Dzięki takiemu przygotowaniu ciało będzie odpowiednio chronione nawet w temperaturze -160°C.

Przed wejściem do kriokomory nie należy stosować kremów, balsamów oraz innych substancji natłuszczających, brać kąpieli czy prysznica na min. 2 godziny przed zabiegiem. Należy pamiętać, aby skóra była sucha oraz zdjąć soczewki kontaktowe, okulary, biżuterię i wszystkie metalowe elementy.

Obowiązkowy strój do zabiegu w kriokomorze to:

  • czapka lub opaska,
  • rękawiczki,
  • bawełniana koszulka (kobiety),
  • bawełniane spodenki,
  • bawełniane (wełniane) podkolanówki,
  • maseczka ochronna na usta i nos,
  • drewniaki.

Fundacja „Unia Bracka” dysponuje kriokomorą w Przychodni Brackiej Bielszowice w Rudzie Śląskiej oraz w Przychodni Brackiej Knurów w Knurowie.

Przed skorzystaniem z zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej zapoznaj się z REGULAMINEM kriokomory w Rudzie Śląskiej oraz z REGULAMINEM kriokomory w Knurowie.

Więcej informacji na temat zalet korzystania z kriokomory znajduje się w zakładce AKTUALNOŚCI.

Dowiedz się więcej…