Szczepionka przeciw pneumokokom

Szanowni Pacjenci!

Czy wiecie, że nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola może mieć bakterie pneumokoków w nosie i gardle nie mając objawów, ale narażając inne osoby wrażliwe na zakażenie?

Najczęściej pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Bakterie te są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, które u niektórych dzieci kończy się trwałą głuchotą. Pneumokoki mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę), a także zająć narządy wewnętrzne i tym samym spowodować wiele groźnych powikłań.

O czym warto pamietać?

  • Zakażenia pneumokokami występują we wszystkich grupach wieku, ale najbardziej narażone są małe dzieci do 2 lat i osoby starsze powyżej 65 lat.
  • Pneumokoki coraz częściej stają się oporne na antybiotyki.
  • Masowe szczepienia małych dzieci chronią też pośrednio osoby starsze, które najczęściej zakażają się od dzieci.

Szczepienie Fundacja "Unia Bracka"

Jak zabezpieczyć się przed zachorowaniem na Chorobę Pneumokokową?

Chorobom powodowanym przez pneumokoki możemy skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia. Znane są dwa rodzaje szczepionek przeciw pneumokokom.

  • Prevenar 13 jest szczepionką pneumokokową przeznaczoną dla niemowląt powyżej 6 tygodnia życia, dzieci i osób dorosłych. Szczepionka zawiera 13 wysokooczyszczonych polisacharydów serotypów Streptococcus pneumoniae. Jej działanie polega na wytworzeniu w organizmie przeciwciał tych bakterii i ochronie przed chorobami, jakie wywołują.
  • Pneumovax 23, który jest przeznaczony do stosowania u dzieci (w wieku 2 lat i starszych) i osób dorosłych w celu zapobiegania zakażeniom wywoływanym przez Streptococcus pneumoniae.

Podanie szczepionki zarówno u dzieci, jak i u dorosłych powoduje powstawanie w organizmie przeciwciał, które chronią przed zakażeniem pneumokokowym!

Gdzie można zaszczepić się przeciw pneumokokom?

Zarówno szczepionka Prevenar 13 oraz Pneumovax 23 dostępne są we wszystkich naszych Przychodnia Brackich. Po kliknięciu na wybraną szczepionkę ukażą się przychodnie, w których można skorzystać ze szczepienia.

Jeśli jesteście zainteresowani przyjęciem szczepionki zachęcamy do kontaktu z wybraną placówką.