Kinesiotaping – rehabilitacja 24 godziny na dobę

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Dzięki temu, przyklejone we właściwy sposób plastry tworzą pofałdowania powierzchni, co usprawnia mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Plastry do kinesiotapingu wykonane są z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem lycry, są elastyczne, wodoodporne, przepuszczalne dla powietrza i hipoalergiczne. Co ważne – nie są nasączone żadnym lekiem! 

Czy ta metoda rehabilitacji jest dla Was? Na to pytanie, jak i na wiele innych odpowiada Pani Justyna Nowak, Kierownik pracowni rehabilitacji w Przychodni Brackiej Porąbka-Klimontów w Sosnowcu. Zachęcamy do zapoznania się z przeprowadzoną rozmową.

Pani Justyno, co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to inaczej plastrowanie dynamiczne, czyli jedna z metod fizjoterapeutycznych polegająca na przyklejaniu na ciało specjalnych plastrów. Naklejone plastry uruchamiają procesy samoleczenia organizmu, które są całkowicie nieinwazyjne i nie wymagają wysiłku ani wygórowanych nakładów finansowych. Plastrowanie dynamiczne ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające. Jest stosunkowo nową metodą, ale skutecznie uzupełniającą leczenie.

Specjalnych plastrów? To znaczy jakich? Czy może Pani powiedzieć coś więcej na ich temat?

Oczywiście! Plastry do kinesiotapingu to tak zwane taśmy lecznicze. Wykonane są z bawełny i kleju akrylowego, mają ciężar i grubość zbliżone do właściwości skóry. Są antyalergiczne, przepuszczają powietrze i nie krępują ruchów. Są wodoodporne, nie utrudniają wykonywania czynności dnia codziennego (łącznie z kąpielą). Ich użytkowanie jest możliwe nawet do tygodnia. Nalepione na skórę mogą działać wielokierunkowo, np. likwidować lub zmniejszać ból, regulować napięcie mięśniowe, likwidować lub redukować obrzęki czy wspomagać terapię usprawniającą układ ruchu.

Jakie są zatem wskazania do kinesiotapingu?

Przykładowe wskazania do kinesiotapingu to urazy i kontuzje typu naderwania mięśnia, skręcenia stawu (np. skręcenie stawu skokowego), wady kręgosłupa i klatki piersiowej, dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym, obrzęki limfatyczne, porażenie nerwu twarzowego, zaburzenia połykania, występowanie rozległych siniaków, terapia blizn, wady ustawienia stóp, terapie punktów spustowych czy terapia pacjentów neurologicznych. Z powodu szerokiego spektrum terapeutycznego, plastry wykorzystywane są obecnie w wielu dziedzinach medycyny: neurologii, ortopedii, ginekologii, pediatrii, onkologii. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do kinesiotapingu?

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania plastrów kinesiotapingu są uszkodzenia i poważne choroby skóry tj. łuszczyca lub reakcje alergiczne na klej akrylowy. Zaleca się, aby przed zastosowaniem aplikacji u osób alergicznych z wywiadu, przeprowadzić 24 godzinny test wrażliwości alergicznej, który da pewność, że skóra pacjenta dobrze zareaguje.

Czy plastry można naklejać w dowolny sposób czy robi się to według jakiegoś schematu?

Plastry naklejamy według określonych technik. Zależy jaki efekt chcemy uzyskać. Jedną z technik jest np. korekcja przestrzenna, której celem jest zwiększenie przestrzeni pomiędzy tkankami, a tym samym zmniejszenie dolegliwości bólowych. Doświadczony fizjoterapeuta odpowiednio dobierze sposób rozmieszczenia taśm. Dlatego też nie zaleca się, aby pacjent podejmował samodzielne próby plastrowania. Wynika to z konieczności posiadania odpowiedniej wiedzy zarówno pod względem budowy ludzkiego ciała, diagnostyki i leczenia schorzeń, jak i działania plastrów fizjoterapeutycznych. Samodzielne wykorzystanie plastrów na mięśnie niestety nie przyniesie oczekiwanych efektów. Fizjoterapeuta wie najlepiej, ile się nosi i jak naklejać takie taśmy. 

Wspomniała Pani, że plastrowanie jest metodą uzupełniającą leczenie. Z czym warto połączyć kinesiotaping?

Kinesiotaping przynosi pozytywne efekty terapeutyczne jako samodzielnie stosowana metoda, ale może dawać jeszcze więcej korzyści w połączeniu z terapią manualną, terapią tkanek miękkich czy innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. Warto zapytać lekarza prowadzącego o różne możliwości.

Czy ta metoda nadaje się również dla dzieci?

Tak. Wiek nie ma znaczenia. Plastrowanie jest tak samo skuteczne u dzieci, jak i osób dorosłych.

Co mówią nasi pacjenci o kinesiotapingu?

Pacjenci są bardzo zadowoleni z tej metody, ponieważ jest ona szybka, bezbolesna, łatwo dostępna i niewymagająca specjalnego przygotowania. Często czują ulgę w bólu i poprawę już po samym oklejeniu. Dodatkowo ogromnym atutem tej metody, na co pacjenci zwracają dużą uwagę jest to, że plastrowanie daje możliwość utrzymania ciągłości leczenia również pomiędzy zabiegami. Wychodząc z naszego gabinetu pacjent przez kolejne dni ma na sobie plastry. Dzięki temu rehabilitacja trwa 24 godziny na dobę. Plastry działają na organizm w każdym momencie, gdy mamy je na skórze, także gdy się nie poruszamy lub jesteśmy w trakcie snu.

Ile kosztują zabiegi plastrowania?

Jednorazowa aplikacja to koszt 50 zł. Każdy pacjent przed oklejeniem jest poddawany krótkim testom i badaniom w celu dobrania odpowiedniej techniki oklejenia. Dodatkowo przeprowadzony wywiad pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W przypadku jednorazowego oklejenia informujemy o tym, jak dbać o przyklejone plastry na co dzień, czego się spodziewać kilka dni po aplikacji. Jeśli plastrowanie było jednym z elementów prowadzonej terapii polecam obserwację i umawiamy się na następne spotkanie.

Gdzie zatem można skorzystać z metody plastrowania?

Zabiegi z kinesiotapingu przeprowadzamy w każdej pracowni rehabilitacji naszych Przychodni Brackich. Warto zapytać swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub fizjoterapeutę o możliwość skorzystania z usługi. Polecam również zapoznać się z naszą stroną internetową, gdzie znajduje się wykaz placówek, w których prowadzimy pracownie rehabilitacji.

Pani Justyno, dziękujemy bardzo za wyczerpujące odpowiedzi!

Ja również dziękuję.

Plastrowanie


Na pytania o zabiegi plastrowania odpowiadała Justyna Nowak – fizjoterapeuta od 2004 roku. Pracę w Fundacji „Unia Bracka” rozpoczęła w lipcu 2014 roku, a w 2019 roku objęła stanowisko Kierownika pracowni rehabilitacji Przychodni Brackiej Porąbka–Klimontów. W swojej codziennej pracy zajmuje się leczeniem pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz z przewlekłymi chorobami kostno-stawowymi. Wykorzystuje techniki neurorozwojowe takie jak Bobath dla dorosłych, PNF, techniki masażu powięziowego, punktów spustowych oraz terapię blizn.

W celu umówienia się na plastrowanie zachęcamy do kontaktu z wybraną pracownią rehabilitacji w Fundacji „Unia Bracka”. Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.