Szczepionka przeciw HPV

Szanowni Pacjenci!

Każdego roku na nowotwory powiązane z wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV umierają tysiące ludzi. Wirus ten występuje powszechnie, a zakażeniu ulegają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Występuje około 150 chorobotwórczych typów tego wirusa, spośród których część jest onkogennych, czyli prowadzących do rozwoju raka. Nowotworów HPV-zależnych z roku na rok przybywa. Na szczęście jest sposób, aby uchronić się przed zakażeniem i rozwojem choroby – szczepionka przeciw HPV!

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Szacuje się, że w ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenie HPV dotyczy nie tylko okolic intymnych, ale także błon śluzowych w innych miejscach ciała, na przykład w jamie ustnej, odbycie czy sromie. Zwykle zakażenie HPV przebiega bez objawów i jest przejściowe. Bywa jednak, że staje się przewlekłe, a wówczas może dojść do powstania nowotworu. Choroba rozwija się około 10-20 lat po ekspozycji na wirusa. Najczęściej mamy do czynienia z rozwojem raka szyjki macicy. Jest to drugi pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. W Polsce odnotowuje się około 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, a 50% chorych umiera.

Szczepienie przeciw HPV

Jak zabezpieczyć się przed wirusem HPV?

Najlepszą ochronę przed zakażeniem wirusem HPV dają szczepienia, szczególnie u osób młodych (zarówno dziewczynek, jak i chłopców) jeszcze przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Zaleca się, aby szczepionka została przyjęta pomiędzy 11 a 13 rokiem życia, jednak szczepić można już nawet 9-letnie dzieci.

Dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV:

  • 2-walentana,
  • 9-walentna.

Obie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Szczepionka 9-walentna zabezpiecza dodatkowo przed typami wirusa 6, 11, 31, 33, 45, 52, 58. Szczepionki są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz brodawkami narządów płciowych.

Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane.

O czym warto pamiętać?

Niezależnie od przyjęcia szczepionki przeciw HPV każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania cytologiczne. Warto również pamiętać o używaniu prezerwatyw, uczestniczeniu w powszechnych programach badań przesiewowych w kierunku nowotworów zgodnie z zaleceniami dla swojej grupy wiekowej lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami swojego lekarza, niepaleniu papierosów, dbałości o higienę oraz corocznych wizytach u dentysty także wtedy, gdy nie mamy żadnych dolegliwości w jamie ustnej w celu dokładnego zbadania śluzówki jamy ustnej.

Gdzie można zaszczepić się przeciw HPV?

W Fundacji „Unia Bracka” dostępna jest szczepionka Gardasil 9. Zaszczepić można się we wszystkich naszych Przychodniach Brackich. Po kliknięciu na szczepionkę ukażą się przychodnie, w których można skorzystać z usługi.

Jeśli jesteście zainteresowani przyjęciem szczepionki zachęcamy do kontaktu z wybraną placówką.