Poznaj sposób na przewlekły ból mięśni, kości, ścięgien czy więzadeł, czyli kilka słów o fali uderzeniowej

Czy wiesz, że..

Terapia falą uderzeniową to obecnie najbardziej skuteczna metoda leczenia wielu, dokuczliwych schorzeń mięśni, kości, skóry oraz stawów. Należą do nich między innymi kolano skoczka, ostroga piętowa, halluxy, zespół bolesnego barku, dokuczające punkty spustowe i wiele innych. Ma zastosowanie w rehabilitacji, ortopedii, medycynie sportowej i kosmetologii. Dlaczego leczenie falą uderzeniową jest obecnie takie „modne”? Ponieważ dzięki terapii można osiągnąć szybkie i trwałe efekty, pozbywając się bólu na zawsze!

Skuteczność terapii falą uderzeniową szacuje się na około 80% to znaczy, że w przypadku 8 na 10 pacjentów fala uderzeniowa przynosi dobry efekt terapeutyczny. W tym miejscu jednak warto zwrócić uwagę, że skuteczność terapii zależy od liczby zabiegów. Najlepiej wykonywać je w regularnych odstępach 4-7 dniowych, co jest optymalne dla procesu zdrowienia.

Co to jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to fala akustyczna o specyficznych właściwościach – wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie. Aparat generuje ciśnienie w zakresie 10‑100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Po przyłożeniu głowicy fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Najczęściej stosuje się falę skupioną (FSWT), rzadziej rozproszoną (RSWT).

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Metoda ta wykorzystuje falę mechaniczną, która jest wytwarzana pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie w specjalnie przeznaczonym do tego aparacie. Jest aplikowana przy pomocy impulsów do ciała przez specjalną głowicę, docierając do głębokich warstw skóry, dzięki czemu trafia precyzyjnie w miejsce bólu. Zabiegi falą uderzeniową powodują przyśpieszenie procesu zdrowienia poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi oraz stymulację metabolizmu. Powodują one mikrourazy tkanek oraz stres komórkowy, po którym ciało inicjuje proces gojenia, czyli odnowę komórkową. Ponadto, fala uderzeniowa wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu oraz zmniejszenie napięcia mięśni.

Jakie są wskazania do podjęcia terapii fala uderzeniową?

Fala uderzeniowa Śląsk

Terapia falą uderzeniową pomaga przede wszystkim w leczeniu schorzeń mięśni i stawów, skóry, chorób układu kostnego czy entezopatii. Stosuje się ją również, gdy występują stany pourazowe, w tym:

 • bóle pięty, ostroga piętowa,
 • schorzenia ścięgna Achillesa,
 • bóle ścięgien i kaletek rzepki,
 • schorzenia stawów biodrowych, biodro trzaskające,
 • bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
 • bóle barku, zespół bolesnego barku,
 • łokieć tenisisty, łokieć golfisty,
 • schorzenia kości i mięśnia piszczelowego,
 • stany zapalne, bóle przedramienia, dłoni, nadgarstka,
 • wczesne stadia choroby zwyrodnieniowej stawów,
 • zwapnienia w obrębie tkanek miękkich,
 • naciągnięcia mięśni, zapalenia przyczepów mięśni,
 • podwyższone napięcie mięśniowe.

Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?

Czas zabiegu, a także zastosowane ciśnienie i częstotliwość, zależą od rodzaju schorzenia oraz wrażliwości bólowej pacjenta i zawsze są dobierane indywidualnie. Standardowo rozpoczyna się serię zabiegów od ciśnienia o wartości 2Bar, a następnie zwiększa stopniowo o 0,5Bar podczas kolejnych sesji zabiegowych. Zabieg fali uderzeniowej trwa zwykle od 4 do 8 minut i jest wykonywany 1-2 razy w tygodniu. Seria obejmuje zwykle od 3 do 5 zabiegów lub więcej (w zależności od uzyskanych efektów). Przyjmuje się maksymalnie 10 serii zabiegowych w jednym cyklu terapeutycznym. Terapia falą uderzeniową jest bezpieczna i nieinwazyjna. Zabieg ten może być bolesny, jednak natężenie bólu jest na tyle niskie, że nie wymaga podania substancji przeciwbólowych.

Co mówią nasi Pacjenci o terapii falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa Śląsk

Od kilku lat cierpiałam na nieznośne bóle odcinka lędźwiowego, ale myślałam, że tak to już musi być, ponieważ pracuję fizycznie. W końcu wspomniałam swojemu doktorowi o bolesnych plecach i polecił mi zabiegi falą uderzeniową. Jestem niesamowicie wdzięczna, bo po kilku sesjach moje plecy przestały boleć!

Zofia

Polecam falę uderzeniową na dolegliwości związane z pracą biurową – bolące nadgarstki i łokcie. Zabiegi nie należą do tych całkowicie bezbolesnych, ale efekty są imponujące.

                                                                                                                                    Adam

Na falę uderzeniową trafiłam z bólami barku. Zabiegi są szybkie, trochę bolesne, ale do wytrzymania. Jednak przede wszystkim są skuteczne.

                                                                                                                                  Basia

Od paru miesięcy odczuwałam silny ból pięty. Ból przeszkadzał mi w pracy. Nie pomogła zmiana obuwia, wkładki. Ortopeda powiedział, że to ostroga piętowa i polecił mi falę uderzeniową. Sam zabieg był trochę bolesny, ale już po drugim odczułam poprawę. Gorąco polecam.

Kinga

Do gabinetu rehabilitacji trafiłam z bolącymi nadgarstkami. Zespół cieśni nadgarstka to nie tylko silny ból, ale też drętwienie w palcach. Myślałam, że czeka mnie operacja, jednak fala uderzeniowa okazała się strzałem w dziesiątkę. Z każdym zabiegiem ból i drętwienie ustępowało. Nareszcie mogę normalnie funkcjonować.

Lena

Gdzie można wykonać zabiegi falą uderzeniową?

Zabiegi falą uderzeniową wykonujemy w naszych pracowniach rehabilitacji. Lista placówek, w których można skorzystać z usługi dostępna jest TUTAJ.