Jak wygląda cytologia płynna? Nowoczesna diagnostyka<br>w poradniach ginekologiczno-położniczych Przychodni Brackich

Co to jest i jak wygląda cytologia płynna?

Cytologia to badanie, które każda kobieta powinna wykonywać obowiązkowo i regularnie, ponieważ często jest badaniem ratującym życie! Cytologię wykorzystuje się w diagnostyce raka szyjki macicy, ale też do monitorowania stanów przednowotworowych – zwłaszcza, że czasami zmiany te nie wywołują objawów! Warto pamiętać, że wykryte stany przednowotworowe mają praktycznie 100% wyleczalność, ale nieobjęte uwagą mogą przekształcić się w raka szyjki macicy, którego leczenie jest dużo trudniejsze. 

Cytologia na podłożu płynnym to badanie nowej generacji – dużo dokładniejsze niż klasyczny wariant. Często pacjentki zastanawiają się jak wygląda cytologia płynna, dlatego postanowiliśmy zapytać o to naszą położną Panią Agnieszkę StrzewiczekKierownika Przychodni Brackiej na Chopina w Mysłowicach.

Pani Agnieszko, co to jest cytologia płynna?

Cytologia płynna jest standardowym badaniem we wszystkich krajach rozwiniętych i uznawana jest za jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań, ponieważ pomaga osiągnąć lepsze wyniki leczenia pacjentek. Badanie cytologii płynnej posiada wiele zalet. Wykrywalność zmian śródnabłonkowych jest wyższa niż w przypadku cytologii konwencjonalnej. Ponadto, z próbki znajdującej się na podłożu płynnym, jeśli zajdzie taka konieczność, istnieje możliwość wykonania dodatkowych badań związanych z wirusem HPV.

Czym się różni cytologia płynna od cytologii konwencjonalnej i jakie są jej korzyści?

Sposób pobrania materiału jest podobny do metody konwencjonalnej. Jedyna różnica polega na tym, że w wariancie klasycznym próbkę umieszcza się na szkiełku, natomiast metoda płynna pozwala umieścić próbkę bezpośrednio w pojemniku ze specjalnie przygotowanym, płynnym podłożem. Dzięki temu znacznie ogranicza się ryzyko uszkodzenia pobranych komórek i wynik jest bardziej wiarygodny.

Cytologia płynna w Przychodniach Brackich

Jak przebiega proces pobierania próbki w przypadku cytologii płynnej?

Dla pacjentki dokładnie tak samo jak w metodzie konwencjonalnej. Pobranie przebiega jak wcześniej, tj. na fotelu ginekologicznym z użyciem wziernika i szczoteczki, która służy do pobrania wymazu z części pochwowej szyjki macicy.

Czy są jakieś specjalne wskazania do wykonania cytologii płynnej?

Tak. Cytologię płynną szczególnie zaleca się pacjentkom, u których występuje podejrzenie zakażenia wirusem HPV, ponieważ raz pobrany materiał można poddać ponownej analizie. W razie otrzymania wyników, z których pacjentka dowiaduje się, że jest zakażona wirusem brodawczaka ludzkiego, nie jest konieczne powtarzanie badania w celu oznaczenia DNA wirusa HPV wysokiego ryzyka. Jak widać, jest to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla naszych pacjentek.

Czy wyniki cytologii płynnej różnią się od wyników cytologii konwencjonalnej?

Z wyniku cytologii na podłożu płynnym można wywnioskować obecność wirusa HPV. Takiej możliwości nie daje cytologia konwencjonalna.

Jak należy przygotować się do wykonania cytologii płynnej?

Nie ma specjalnych wymagań. Pacjentka przygotowuje się tak samo jak do wykonania cytologii konwencjonalnej. Do wykonania badania najlepiej wybrać czwarty dzień po zakończeniu miesiączki.

Gdzie w Przychodniach Brackich można wykonać cytologię płynną i jaki jest koszt badania?

Cytologię płynną można wykonać we wszystkich poradniach ginekologiczno-położniczych.
Takie badanie kosztuje 70 zł.
Cytologia płynna w Przychodniach Brackich.

Pani Agnieszko, dziękujemy za rozmowę!

Ja również dziękuję.


Na pytania o tym, jak wygląda cytologia płynna odpowiadała Pani Agnieszka Strzewiczek – położna z ponad 14 letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. Dyplom magistra położnictwa uzyskała na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w roku 2008. W roku 2013 ukończyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania w opiece zdrowotnej dla kadry kierowniczej pielęgniarek i położnych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu / Wydział zamiejscowy w Chorzowie. Z naszą Fundacją związana od 2012 roku. W latach 2012 – 2021 pracowała jako Położna koordynująco-nadzorująca początkowo koordynując pracę jednocześnie 2 placówek Przychodni Brackiej Murcki oraz Przychodni Brackiej Wesoła. Od roku 2013 związana z Przychodnią Bracką na Chopina w Mysłowicach, początkowo jako Położna koordynująco-nadzorująca, a od 1 stycznia 2022 jako Kierownik Przychodni. Pomimo wielu obowiązków związanych z zarządzaniem placówką medyczną Pani Agnieszka nadal aktywnie działa w środowisku jako położna. Od wielu lat włącza się także w realizację programów zdrowotnych m.in. jako edukatorka w ramach Programu profilaktyki zakażeń wirusem HPV w Mysłowicach, prowadząc wykłady dla rodziców i dzieci.

Więcej o cytologii płynnej pisaliśmy TUTAJ.