Dlaczego różowy jest kolorem października? Przed nami Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Czym jest Różowy Październik?

Choć jesień kojarzy się z pomarańczowymi i czerwonymi barwami, to jednak wśród kobiet na całym świecie w październiku kolor różowy gra pierwsze skrzypce. Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi obchodzony już od 1985 roku! Jego symbolem jest różowa wstążeczka. Również my, w październiku planujemy poruszyć tematykę związaną z profilaktyką i diagnostyką nowotworów piersi.

Liczymy, że dzięki takim treściom, kobiety uświadomią sobie, że regularne badania pozwalają wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie, dające niemal 100% szans na normalne życie. Kobiety! Zdrowie piersi jest w Waszych rękach!

USG piersi w Fundacji Unia Bracka

Jak wygląda sytuacja w Polsce i na świecie? O raku piersi w liczbach…

  • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
  • Największą zachorowalność na raka piersi notuje się w krajach uprzemysłowionych, tj. w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej śmierci kobiet.
  • Wydaje się, że kluczowy wpływ na zachorowanie na raka piersi mają czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety, tj. wiek zajścia w ciążę i liczba urodzonych dzieci oraz karmienie piersią, wiek dojrzewania i menopauzy, stosowanie preparatów hormonalnych. Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka jest obecność mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Warto pamiętać, że nawet do 8% nowotworów może być wynikiem dziedzicznych mutacji, dlatego kobiety, których matka lub babcia chorowały powinny być pod stałą opieką specjalisty. Wiadomo też, że jednym z powszechnych czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi jest np. spożywanie alkoholu. Czasami rak piersi występuje również u mężczyzn, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko.
  • Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na raka piersi. Oczywiście zdarzają się przypadki zachorowań wśród młodych dziewczyn, jednak przed 45 rokiem nowotwór występuje rzadko, a większość przypadków dotyczy kobiet po 50 roku życia.

Jakie są objawy raka piersi?

Niestety nowotwór piersi długo przebiega bezobjawowo, a pierwszym symptomem świadczącym o chorobie jest guzek, który można wyczuć w badaniu palpacyjnym. Kolejnymi sygnałami, które powinny zaniepokoić są zmiany na skórze piersi, np. zaczerwienienie, poszerzenie żył, wciągnięcie skóry lub brodawki. Często chora pierś wygląda inaczej niż wcześniej – zmienia się jej kształt, a także może pojawić się wyciek z sutka. Każda niepokojąca zmiana wymaga pilnej konsultacji ginekologicznej lub onkologicznej.

Co możemy zrobić, by mieć zdrowie piersi pod kontrolą?

USG piersi Fundacja Unia Bracka

Przede wszystkim profilaktyka! Samobadanie piersi, o którym więcej pisaliśmy TUTAJ powinno na stałe zagościć w miesięcznym kalendarzu każdej kobiety. Prawidłowo przeprowadzona samokontrola piersi pozwala na wczesne wykrycie zmian, co daje ogromne szanse na wyleczenie i powrót do normalnego życia! Kolejnym ważnym badaniem jest USG z oceną dołów pachowych, które wykonuje się szczególnie u młodych kobiet. Badanie USG jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego zaleca się, aby przynajmniej raz w roku zostało wykonane w ramach profilaktyki raka piersi. Jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworów piersi u kobiet dojrzałych jest badanie mammograficzne. Obecnie bezpłatnym programem badań skriningowych obu piersi objęte są kobiety w wieku 50-69 lat (a od 1 listopada 2023 r. kobiety w wieku 45-74 lat). Taką mammografię wykonuje się co 2 lata, a u kobiet, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny z mutacjami genów BRCA1 lub BRCA2 – co 12 miesięcy. W przypadku zmian niejednoznacznych i wymagających pogłębionej diagnostyki stosuje się inne badania, np. charakteryzujący się wysoką czułością rezonans magnetyczny.

Kliknij TUTAJ i dowiedz się, w której Przychodni Brackiej możesz wykonać badanie USG piersi.

Mam raka piersi i co dalej?

Najważniejsza dla kobiet powinna być informacja, że wczesne wykrycie raka piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie! W leczeniu wczesnego raka piersi stosuje się chirurgię, radioterapię, chemioterapię oraz leczenie anty-HER2. Jest to leczenie skojarzone, a podstawą do ustalenia właściwej kolejności leczenia są między innymi wyniki badania histopatologicznego czy określenie stopnia zaawansowania choroby. W przypadku zachorowania najlepiej udać się na leczenie do szpitala, który specjalizuje się w skoordynowanym i kompleksowym leczeniu raka piersi (tzw. Breast Cancer Unit). Należy pamiętać, że odsetek 10-letnich przeżyć chorych, u których rak piersi został wykryty na wczesnym etapie wynosi ponad 70%!

USG piersi w Przychodniach Brackich