Czy możemy zrobić dla siebie coś więcej – kilka słów o cytologii płynnej

Co to jest cytologia płynna?

Cytologia płynna to cytologia nowej generacji, czyli metoda, w której wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, ale na specjalne płynne podłoże podlegające dalszej obróbce laboratoryjnej. Dzięki temu 100% pobranego materiału trafia do pracowni cytologicznej, a wynik badania jest bardziej rzetelny.

Czym różni się cytologia płynna od tradycyjnej?

Cytologia płynna charakteryzuje się:

  • Wystandaryzowaną procedurą pobierania materiału – pobrany na szczoteczkę materiał biologiczny przenoszony jest bezpośrednio do pojemnika z płynem konserwującym. Główka szczoteczki ginekologicznej umieszczona jest w podłożu płynnym, które jest transportowane do laboratorium.
  • 100% wykorzystaniem pobranego materiału do analizy – wymaz z szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże płynne, a nie na szkiełko.
  • Bezpiecznym transportem materiału do laboratorium.
  • Równomiernym rozmieszczeniem komórek w płynie.
  • Eliminacją czynników przysłaniających komórki istotne diagnostycznie, takie jak krew, śluz, komórki zapalne.
  • Możliwością wykonania rozszerzonej diagnostyki bez konieczności ponownego wzywania pacjentki – z jednego pobrania można wykonać zarówno preparat cytologiczny jak i oznaczenie DNA wirusa HPV wysokiego ryzyka. Dysponując tymi wynikami lekarz znaczenie szybciej może podjąć odpowiednie leczenie.

Dlaczego warto wykonywać cytologię płynną?

Badanie cytologiczne może uratować życie. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian komórkowych prowadzących do rozwoju raka szyjki macicy. Szacuje się, że blisko 50% kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy, nie wykonywała regularnie badania cytologicznego.

Ważne jest, że poza diagnostyką w kierunku raka szyjki macicy cytologia płynna pomaga również wykryć infekcje dróg rodnych i inne nieprawidłowości, dlatego regularne jej wykonywanie powinno należeć do stałych punktów w kalendarzu każdej kobiety!

Gdzie można wykonać cytologię płynną?

W każdej poradni ginekologiczno-położniczej w Przychodniach Brackich w Katowicach, Knurowie, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Mysłowicach i Zabrzu pacjentki mogą wykonać w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatnie badanie cytologiczne. Natomiast cytologia płynna nie jest obecnie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale w Przychodniach Brackich pacjentki mogą ją wykonać odpłatnie.

Co to jest płynna cytologia

Więcej o profilaktyce raka szyjki macicy pisaliśmy TUTAJ.