Profilaktyka raka szyjki macicy – daj sobie szansę na życie w zdrowiu!

Co mówią statystyki?

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, według raportu GUS, każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę: rak szyjki macicy. Połowa z nich przegrywa walkę z powodu zbyt późnego wykrycia choroby! Szacuje się, że rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci.

Co możemy zrobić, aby uchronić się przed takim wyrokiem?

Przede wszystkim regularnie odwiedzać ginekologa, wykonywać badania cytologiczne, rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko wirusowi HPV, a także zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patologii Szyjki Macicy, co pięć lat wykonywać testy na obecność wirusa HPV.

Z okazji niedawno obchodzonego Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy przeprowadziliśmy krótki wywiad ze specjalistą ginekologii i położnictwa Krzysztofem Solana – kierownikiem Przychodni Brackiej Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Rozmawialiśmy na temat profilaktyki raka szyjki macicy, jak chronić się przed nowotworem oraz w jaki sposób działać, by ewentualne zachorowanie było uleczalne.

Panie doktorze, dużo wiemy o raku szyjki macicy, ale czy Pacjentki przychodzące do gabinetu wiedzą, jakie badania powinny wykonać?

To rolą lekarza jest zaproponowanie pacjentce wykonania określonych badań w trakcie wizyty ginekologicznej, w tym wykonanie badań cytologicznych co najmniej raz na 3 lata. To, co chciałbym pokreślić, to konieczność posiadania przez pacjentki świadomości w zakresie odbywania regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym. W swojej praktyce pacjentki zapraszam na kontrolną wizytę, podczas której wykonywane są także niezbędne badania profilaktyczne, co najmniej raz w roku. Zajmując się dalej profilaktyką raka szyjki macicy, zgodnie z cytowanymi rekomendacjami, proponuję wykonanie cytologii płynnej co 3 lata oraz testu na obecność wirusa HPV co 5 lat. A zatem mój apel do wszystkich Pań – odwiedzajcie co najmniej raz w roku swojego lekarza ginekologa, nawet jeśli nie występują u Was żadne niepokojące objawy.

Czy wymienione badania można zrobić podczas jednej wizyty w gabinecie?

Tak, ponieważ w naszych poradniach ginekologiczno-położniczych dostępna jest płynna cytologia, która rozszerzona jest o genotypowanie HPV. Pozwala ona na dokładniejszą ocenę cytologiczną, a w połączeniu z genotypowaniem wirusa HPV możemy wykryć czy w komórkach nabłonka szyjki macicy trwa właśnie infekcja wirusem HPV.  Dodatkowo wiemy, jakiego typu wirusem Pacjentka została zakażona.

O czym jeszcze warto pamiętać, żeby cieszyć się życiem w zdrowiu?

Jeśli mówimy o profilaktyce raka szyjki macicy to na pewno warto rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia zapewniają ponad 90% skuteczności w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom wirusem HPV. Zakażenia te są odpowiedzialne m. in. za powstawanie stanów przednowotworowych szyjki macicy i sromu, kłykcin kończystych u kobiet oraz niektórych stanów przednowotworowych u mężczyzn.

Skoro u mężczyzn, czy oznacza to, że szczepionkę mogą również przyjąć mężczyźni?

Oczywiście tak! Ma to związek z tym, że mężczyźni są również nosicielami wirusa HPV. Taką szczepionkę najlepiej podać dziewczynkom i chłopcom w wieku szkolnym jeszcze przed inicjacją seksualną. Jednak szczepienie osób dorosłych również jest ważne, ponieważ wirusem HPV można zarazić się więcej niż jeden raz w życiu!

Proszę na koniec o podpowiedź, w których Przychodniach Fundacji „Unia Bracka” pacjentki mogą wykonać badania cytologiczne oraz gdzie można skorzystać ze szczepienia przeciwko HPV?

W każdej poradni położniczo-ginekologicznej w Przychodniach Brackich w Katowicach, Knurowie, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Mysłowicach i Zabrzu pacjentki mogą wykonać w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatnie badanie cytologiczne. Cytologia płynna, o której także wspominałem, nie jest obecnie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale w naszych przychodniach pacjentki także mogą ją wykonać odpłatnie. Zachęcam również do skorzystania ze szczepień przeciwko HPV. Szczepionki są dostępne we wszystkich Przychodniach Brackich dla osób dorosłych. Ze względu na konieczność przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego przez lekarza pediatrę dzieci pod opieką rodziców mogą zostać zaszczepione w Przychodniach Brackich, w których posiadamy poradnie POZ dla dzieci.

Panie doktorze, dziękujemy serdecznie za rozmowę!

Ja również dziękuję.

Przychodnia Bracka Sosnowiec


Na pytania dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy odpowiadał specjalista położnictwa i ginekologii Krzysztof Solana – lekarz z ponad 40 letnim doświadczeniem, od 2018 roku Kierownik Przychodni Brackiej Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Doktor Krzysztof Solana zajmuje się również terapią nietrzymania moczu w Fundacji „Unia Bracka”.

Laureat nagrody im. prof. Eckharda Petriego za zasługi dla polskiej uroginekologii wręczonej w roku 2019 podczas konferencji naukowo-szkoleniowej „Uroginekologia 2019 – Aspekty Praktyczne”.

W roku 2012 oraz w kolejnych latach wzbogacił doświadczenie podczas szkoleń w Klinice Ginekologii w Hagen-Haspe, w Klinice we Freiburgu oraz w Klinice w Jiczynie (Czechy) uczestnicząc w codziennej pracy tych oddziałów uroginekologicznych oraz asystując przy zabiegach z zakresu wypadania narządów dna miednicy mniejszej i nietrzymania moczu.

W latach 2015 – 2017 prowadził kursy dla ginekologów i urologów z całej Polski w ramach Akademii Urodynamiki Medicalguidelines.

Prywatnie wielki pasjonat podróży „na dwóch kółkach” oraz członek Ogólnopolskiego Klubu Motocyklowego Lekarzy DoktoRRiders.

Uczestnik wielu kursów, szkoleń i seminariów, dzięki którym w codziennej pracy wykorzystuje najnowszą wiedzę w leczeniu, także kobiet borykających się z problemem nietrzymania moczu, m. in.:

  • Rok 2003 Warsztaty „Niskodawkowa antykoncepcja hormonalna”3
  • Rok 2004 Kurs „Diagnostyka ultrasonograficzna w ginekologii i położnictwie”, Sympozjum Naukowe „Postępy w doustnej antykoncepcji hormonalnej”
  • Rok 2006 Sympozjum Naukowe „Krwawienie dróg rodnych”, Kurs chirurgicznego leczenia nietrzymania moczu i wypadania narządów rodnych u kobiet, Kurs histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej
  • Rok 2007 Ogólnopolskie Sympozjum Sekcji Uroginekologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego „Uroginekologia XXI wieku”, Szkolenie „Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu”, Szkolenie „Zaawansowane techniki laparoskopowe w ginekologii”
  • Rok 2008 Szkolenie z zakresu ultrasonografii „Kontrowersje w prenatalnej diagnostyce ultrasonograficznej”, Konferencja naukowa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego „Ginekologia Endokrynologiczna – Najważniejsze zagadnienia”, Sympozjum Naukowe „Algorytmy postępowania w uroginekologii”, Kurs „Ultrasonografia w ginekologii i diagnostyce prenatalnej”, Kurs „Operacje uroginekologiczne: od klasyki XXI wieku”
  • Rok 2010 Sympozjum „Zaawansowane techniki operacyjne w ginekologii. Zaburzenia statystyki narządów moczowo – płciowych u kobiet”, uczestnik konferencji naukowo – szkoleniowej „Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w ginekologii i onkologii”, Szkolenie „Ultrasonografia uroginekologiczna dla praktyków”
  • Rok 2011 Zebranie naukowo – szkoleniowe „Endometrioza – ciągle nierozwiązany problem w ginekologii”
  • Rok 2012 Zebranie naukowo – szkoleniowe „Postępowanie w chorobie zakrzepowo – zatorowej w położnictwie i ginekologii”, Zebranie naukowo – szkoleniowe „Badania genetyczne jako narzędzie do oceny ryzyka w ginekologii i położnictwie”, Kurs ”Diagnostyka ultrasonograficzna w niepłodności, onkologii ginekologicznej i uroginekologii”
  • Rok 2013 Zebranie naukowo – szkoleniowe „Wczesna profilaktyka, czy późne leczenie? Zachowawcze leczenie krwotoków w położnictwie”, Zebranie naukowo – szkoleniowe „Zapobieganie krwotokom podczas operacji w ginekologii onkologicznej”, Zebranie naukowo – szkoleniowe „Postępy w genetyce klinicznej raka piersi”, Zebranie naukowo – szkoleniowe „Elektrochirurgia w ginekologii onkologicznej – Elektrochirurgia w operacjach piersi”
  • Rok 2014 Zebranie naukowo – szkoleniowe „Prenatalna diagnostyka układu moczowo – płciowego”
  • Rok 2015 Zebranie naukowo – szkoleniowe „Standardy w leczeniu raka jajnika”
  • Rok 2016 Międzynarodowy Kongres Uroginekologiczny (IUGA) w Kapsztadzie
  • Rok 2017 Międzynarodowy Kongres Uroginekologiczny „10th Annual Congress” w Barcelonie

Uczestniczył również w Międzynarodowych Kongresach Uroginekologicznych w Wiedniu, Berlinie i Montrealu.