Dlaczego choroba lokomocyjna u dzieci psuje nam wakacje?

Co to jest choroba lokomocyjna u dzieci?

Choroba lokomocyjna, znana również jako kinetoza, to dolegliwość, która często dotyka dzieci podczas podróży. W jej przebiegu najczęściej występują takie objawy, jak: nudności, wymioty, zawroty głowy i ogólna niezdolność do komfortowego podróżowania.

Jednak czy na pewno choroba lokomocyjna u dzieci musi zepsuć nam wakacje? Poznajcie sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością!

Dlaczego dzieci chorują na kinetozę?

Choroba lokomocyjna u dzieci może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej dotyczy dzieci w wieku 2–12 lat i wynika z dezorientacji sensorycznej, która występuje, gdy informacje o ruchu otrzymywane przez różne narządy zmysłów są sprzeczne. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy podczas jazdy samochodem oczy dziecka widzą, że otoczenie się zmienia, ale narządy równowagi w uchu wewnętrznym nie odnotowują takiego ruchu. Konflikt między tymi informacjami powoduje wystąpienie objawów kinetozy. Często ustępują one samoistnie po ukończeniu przez dziecko 6 roku życia.

Powodem występowania choroby lokomocyjnej u dzieci mogą być również silne bodźce ruchowe. Intensywne i nieprzewidywalne ruchy, takie jak gwałtowne hamowanie czy przyspieszanie samochodu lub kręcenie się, wpływają na układ równowagi dziecka, a to wywołuje objawy kinetozy. Szczególnie można to zaobserwować podczas długich wycieczek.

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej u dzieci?

Objawy kinetozy u dzieci mogą być różne, ale najczęściej występują:

  •  nudności,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • bladość skóry,
  • niechęć do podróży, która związana jest z nieprzyjemnymi objawami choroby lokomocyjnej,
  • ogólne złe samopoczucie, które najczęściej objawia się osłabieniem i zmęczeniem podczas podróży.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dzieci?

Kierunek urlopu wybrany, walizki spakowane – czas na zaopatrzenie wyjazdowej apteczki i zadbanie o komfortowy przejazd dziecka. Wakacyjna podróż nie musi być nieprzyjemna i trudna. Istnieje kilka sposobów, które pomogą w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej u dzieci.

  1. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce, tj. w samochodzie najlepiej umieścić dziecko na środkowym tylnym siedzeniu (ale tylko w przypadku, jeżeli podróżujemy samochodem, który ma system isofix na tym miejscu lub 3 punktowe pasy bezpieczeństwa), przodem do kierunku jazdy (pamiętajmy jednak, że najbezpieczniej jest przewozić dziecko do 4 r.ż. tyłem do kierunku jazdy), natomiast w samolocie najlepiej zająć miejsce przy skrzydle. Pomocne jest skupienie wzroku na stałym punkcie na horyzoncie oraz unikanie czytania, grania na telefonie lub komputerze.
  2. Następnie należy zadbać o dobrą wentylację. Świeże powietrze w samochodzie można zapewnić otwierając okno lub używając nawiewu. Intensywne zapachy, takie jak perfumy, mogą zwiększać uczucie nudności.
  3. Ważne jest, aby przed podróżą ograniczyć jedzenie. Nie wolno jeść obfitych posiłków. Lepiej sięgnąć po lekkostrawne przekąski. Warto również pamiętać o piciu wody niegazowanej. Pozwoli to uniknąć odwodnienia, które może pogorszyć objawy choroby lokomocyjnej.
  4. Jeśli podróż jest długa należy zaplanować przerwy na świeżym powietrzu.
  5. Jeżeli powyższe metody nie są wystarczające dla Waszej pociechy, przed podróżą warto udać się do lekarza pediatry, który może zalecić stosowanie leków przeciwwymiotnych.

Choroba lokomocyjna u dzieci

Co jeszcze można zrobić, aby pomóc dziecku przetrwać wakacyjną podróż?

Podróż z dzieckiem chorującym na kinetozę naprawdę nie musi być trudna. Przed urlopem dobrze zaznajomić się również z listą naturalnych preparatów i sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy choroby lokomocyjnej u dzieci. Oto kilka z nich:

  • Imbir, który ma właściwości przeciwwymiotne pomaga w łagodzeniu nudności i wymiotów. Dla dzieci dobry będzie napar z imbiru lub imbirowe tabletki do żucia przed podróżą.
  • Opaski, które naciskając punkt akupresurowy znajdujący się na nadgarstku, łagodzą i neutralizują uczucie nudności.
  • Olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, lawenda czy cytryna mają właściwości uspokajające i mogą pomóc w łagodzeniu objawów kinetozy. Olejki można stosować na chusteczce położonej blisko dziecka.
  • Techniki relaksacyjne, czyli głębokie oddychanie lub wizualizacje zmniejszą stres, dlatego mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami choroby lokomocyjnej.

Ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko może reagować inaczej na różne naturalne preparaty, dlatego przed zastosowaniem jakichkolwiek środków zawsze warto skonsultować się z lekarzem i upewnić, że są one bezpieczne i odpowiednie.  Kontakt do poradni dla dzieci w naszych przychodniach znajduje się TUTAJ.

Choroba lokomocyjna u dzieci