Bezpłatne badania ciśnienia oraz poziomu glukozy we krwi w najbliższą sobotę w Zabrzu

Szanowni Pacjenci!

Kiedy po raz ostatni skontrolowaliście poziom ciśnienia oraz glukozy we krwi? Czy wiecie, że każdy z nas powinien wykonywać te podstawowe badania co najmniej raz w roku? W najbliższą sobotę, włączając się do akcji organizowanej przez Radnych Dzielnicy Makoszowy podczas „Festynu Dzielnicowego” przy ul. Dalekiej 2 w Zabrzu utworzymy stanowiska medyczne, przy których personel medyczny naszej Fundacji „Unia Bracka” będzie wykonywał bezpłatnie badania pomiaru poziomu ciśnienia i glukozy we krwi. Zapraszamy!

Dlaczego warto się badać?

Nadciśnienie tętnicze polega na nieprawidłowym wzroście ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Najczęściej nie daje żadnych objawów i jest odkrywane przez przypadek. Jest to jednak główny czynnik ryzyka w chorobie wieńcowej serca. Według rozmaitych polskich badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w latach 1997–2017 nadciśnienie tętnicze występuje u 29 do 45 procent dorosłej populacji oraz nawet 75 proc. osób w wieku 65 lat i więcej. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem, czyli prawie co trzecia dorosła osoba w Polsce! Z kolei cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Czy brzmi to groźnie? Owszem! Dlatego nieustannie zachęcamy do wykonywania profilaktycznych badań, które mogą uchronić nas przed rozwojem niebezpiecznej choroby. O tym, że warto się badać oraz jakie badania należy wykonać w poszczególnych latach życia pisaliśmy TUTAJ.

Kiedy będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w Zabrzu?

Już w najbliższą sobotę, tj. 24.09.2022 r. zapraszamy do wzięcia udziału w „Festynie Dzielnicowym”, który odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Zabrzu przy ul. Dalekiej 2. W godzinach od 15:00 do 18:00 przy stoisku Fundacji „Unia Bracka” będzie można skorzystać z bezpłatnych badań pomiaru ciśnienia oraz poziomu glukozy we krwi. Jednak to nie wszystko! Podczas festynu będą odbywać się również pokazy strażackie i ratownicze, konkursy i zabawy dla dorosłych i dzieci, pokazy pirotechniczne oraz występy muzyczne. Zapraszamy!

Akcja bezpłatnych badań w Zabrzu