Jak działa opieka koordynowana w Przychodniach Brackich?
Co to jest i jak działa opieka koordynowana?
Ogólnie rzecz ujmując lekarz rodzinny w ramach Opieki koordynowanej otrzymał nowe możliwości, które skracają czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwalają na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie prawidłowego leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z wieloma schorzeniami, przewlekłymi chorobami lub skomplikowanymi potrzebami medycznymi.
Aby przybliżyć temat opieki koordynowanej postanowiliśmy porozmawiać z jednym z naszych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – Damianem Skupskim, na co dzień opiekującym się pacjentami w Przychodni Brackiej Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej.
Panie Damianie, co to jest i na czym polega opieka koordynowana?
Opieka koordynowana to model systemu opieki zdrowotnej, który pozwala na szybsze oraz bardziej skuteczne diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych – już w ramach poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdyż właśnie tu prowadzimy ten proces. Ten cały system otwiera zatem możliwości zlecania nowych badań, które posiadają wysoki potencjał diagnostyczny, a nie były do tej pory refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w poradni POZ. Ponadto wsparcie pacjentów połączone jest z profilaktyką i edukacją dotyczącą danej jednostki chorobowej. Wizyty u lekarzy specjalistów np. kardiologa czy diabetologa, jeśli są potrzebne, także odbywają się w ramach poradni POZ, bez konieczności odsyłania pacjenta do poradni specjalistycznej.
Kto może skorzystać z programu opieki koordynowanej?
Z tego programu opieki może skorzystać każdy chory cierpiący na schorzenia, zdefiniowane w liście chorób, jeśli przychodnia, w której jest pacjentem poradni podstawowej opieki zdrowotnej, przystąpiła do programu. Na tej liście niestety nadal znajdują się dość powszechne w naszym społeczeństwie choroby takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy w Przychodniach Brackich.
Jak wygląda wizyta w ramach opieki koordynowanej?
Wizyta w ramach opieki koordynowanej składa się z etapów. Przy czym nie odbiega od innych wizyt. Różnicą jest to, iż tworzymy plan leczenia danego pacjenta, indywidualnie w zależności od choroby. Dobieramy odpowiednie skierowania na badania, kierujemy do specjalistów. Tworzymy swego rodzaju indywidualny plan opieki medycznej.
Na czym polega Indywidualny Plan Opieki Medycznej?
Indywidualny plan opieki medycznej powinien być planem leczenia danego pacjenta. Powinien uwzględniać ważne aspekty zdrowotne w jego życiu, które już się wydarzyły. Taki plan przygotowywany jest przez lekarza iwsparciu koordynatora.
Kto to jest i czym się zajmuje koordynator?
Koordynator to taka osoba, która wspiera pacjenta w systemie opieki koordynowanej. To on ustala terminy badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ oraz porad edukacyjnych i dietetycznych, przekazuje informacje o kolejnych etapach terapii, dba o przepływ informacji pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń zdrowotnych w programie.
Gdzie można skorzystać z usług opieki koordynowanej?
Z opieki koordynowanej można skorzystać w ramach wizyty w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Fundacja „Unia Bracka” w ramach opieki koordynowanej przystąpiła do programów opieki kardiologicznej oraz diabetologicznej i świadczy te usługi w 12 Przychodniach Brackich w 7 miastach: Gliwicach, Katowicach, Knurowie, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Zabrzu. Kolejne nasze przychodnie w niedalekiej przyszłości dołączą do programu opieki koordynowanej.
Jakie są opinie Pacjentów korzystających biorących udział w programie opieki koordynowanej?
Pacjenci na ogół podchodzą z zainteresowaniem. Chcą uczestniczyć w czymś co może zmniejszyć ich czas oczekiwania na wizyty u specjalistów i przyspieszyć proces leczenia. Tylko nieznaczna grupa pacjentów rozpoczyna udział w programie opieki koordynowanej i rezygnuje. Dzieje się tak głównie z własnych pobudek, być może podyktowanych strachem czy niewiedzą na ten temat, które można w łatwy sposób pokonać, jeżeli tylko pacjent da nam szansę na wytłumaczenie szczegółów programu.
Serdecznie dziękujemy za rozmowę.
Ja również dziękuję.
O opiece koordynowanej rozmawialiśmy z lekarzem poradni podstawowej opieki zdrowotnej Damianem Skupskim. Pan doktor jest absolwentem Uniwersytetu Oradejskiego na kierunku lekarskim w języku angielskim.
Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in w Szpitalu Miejskim nr 2 w Tarnowskich Górach oraz poradni w Rudzie Śląskiej.
Od 2019 związany z Przychodnią Bracką Polska-Wirek oraz naszymi pacjentami w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Rozwija swoją wiedzę w różnych dziedzinach medycyny w tym neurologii i hematologii. W czasie prywatnym zapalony podróżnik, grzybiarz i sadownik. Lubi kontakt z naturą. Interesuje się geografią, lingwistyką, lubi poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie poprzez poznawanie nowych kultur.
Przypominamy, że od 1 października 2022 roku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia placówki medyczne podstawowej opieki zdrowotnej mają możliwość zaoferowania opieki koordynowanej, czyli kompleksowego wsparcia pacjentów w chorobach przewlekłych połączonego z profilaktyką.Przychodnie Brackie także dołączyły do programu opieki koordynowanej, a nasi pacjenci zadeklarowani w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej 12 Przychodni Brackich już od początku 2023 roku mogą skorzystać z nowej formy opieki finansowanej w ramach NFZ. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.