Jak seniorzy spędzają wolny czas – kreatywne pomysły i wsparcie z okazji Europejskiego Dnia Seniora
Drogi Seniorze, czy wiesz jak możesz spędzić swój wolny czas?
Kluby seniora, ośrodki wsparcia, domy kultury czy indywidualne spotkania towarzyskie i granie w planszówki? Jak seniorzy spędzają wolny czas i co można zrobić, jeśli zdrowie nie pozwala na samodzielne korzystanie z rozrywek dla osób starszych?
Czas na zasłużonej emeryturze może sprawić wiele radości. W końcu można poświęcić się swoim pasjom lub odnaleźć nowe zainteresowania, które dostarczą pozytywnych emocji i wypełnią długie, wolne od pracy dni. Jednak nie zawsze zaplanowanie harmonogramu zajęć jest łatwe. Szczególnie, gdy wykonywanie czynności dnia codziennego nie należy do najprostszych zadań ze względu na problemy zdrowotne, z którymi boryka się większość seniorów po 65 roku życia. Zatem co można zrobić, aby aktywnie wykorzystać emeryturę lub gdzie zwrócić się o pomoc, gdy sytuacja wymaga specjalnego wsparcia?
Jak seniorzy spędzają wolny czas – pomysły na aktywną emeryturę.
Po zaprzestaniu pełnienia zawodowych funkcji na rynku pracy emeryci często wykorzystują swój odzyskany czas na prywatne przyjemności. Jednak przychodzi moment, w którym zaczyna brakować wyzwań i możliwości rozwoju, a także obowiązków, które napędzały do działania. W takiej chwili warto rozejrzeć się za zorganizowanymi formami spędzania czasu.
Coś dla ciała.
Regularne uprawianie sportu to klucz do zachowania zdrowia, utrzymania dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Ruch wyzwala produkcję hormonów szczęścia i gwarantuje dobre samopoczucie. Ponadto wysiłek fizyczny wzmacnia układ krążenia i mięśnie, dotlenia i poprawia ogólną kondycję organizmu. Pomaga poprawić równowagę, koordynację i elastyczność ciała. Dedykowane formy ruchu są bezpieczne dla osób powyżej 65 roku życia, dlatego każdy senior powinien jak najwcześniej odnaleźć swoją ulubioną dyscyplinę i każdego dnia dostarczać sobie dawkę ćwiczeń fizycznych.
Seniorzy chętnie uczestniczą w dedykowanych zajęciach sportowych, takich jak:
- aqua fitness dla seniorów,
- joga dla seniorów,
- nordic walking dla seniorów,
- wyprawy w góry dla seniorów.
Zajęcia te są na tyle łagodne, aby każdy senior czerpał z nich przyjemność i korzyść. Ważne, by początkowo ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego trenera, co pozwoli uniknąć kontuzji i ewentualnego nabycia złych nawyków ruchowych.
Warto wspomnieć, że nawet codzienny spacer z psem lub relaksujący wypad do okolicznego lasu również będzie dobrym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu.
Coś dla umysłu.
Jak zachować sprawny umysł i dobrą pamięć w starszym wieku, gdy na co dzień nie wykonuje się już obowiązków zawodowych? Nowe wyzwania i doświadczenia sprawiają, że mózg lepiej pracuje. Seniorzy powinni inwestować swój czas nie tylko w ćwiczenia fizyczne, ale również w trening umysłowy, by dłużej cieszyć się zdrowiem i zapobiegać chorobom układu nerwowego. Codzienna gimnastyka mózgu powinna być urozmaicona, ale przede wszystkim regularna. Świetnym pomysłem będzie rozwiązywanie krzyżówek, zagadek czy łamigłówek z gazet. Osoby po 65 roku życia (a szczególnie seniorzy, którzy przeszli udar mózgu, seniorzy z chorobą Alzheimera, Parkinsona lub demencją) powinny poświęcić około 30 minut dziennie na interesujące ćwiczenia pamięci i innych funkcji poznawczych mózgu. To naprawdę niewiele czasu, a może zdziałać cuda.
Pomysłów na codzienne ćwiczenia dla osób starszych jest sporo, między innymi:
- gry pamięciowe dla seniorów,
- zapamiętywanie tego, co się usłyszało, zapamiętywanie krótkich tekstów,
- zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń,
- udzielanie się towarzysko i prowadzenie rozmów,
- liczenie w pamięci,
- korzystanie z oferty kulturalnej, tj. czytanie książek z biblioteki, wizyta w kinie lub teatrze, muzeum.
Coś dla ducha.
Samotne przebywanie w domu nikomu nie służy. Czasem zdarza się, że emerytura oznacza zaprzestanie kontaktów z innym, a przecież doskonale wiemy, że przebywanie z ludźmi pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Co zrobić, gdy doskwiera samotność, a budowanie znajomości nie jest już tak proste, jak za czasów aktywności zawodowej? Naprzeciw potrzebom osób starszych powstały wszelkie kluby seniora, domy kultury czy ośrodki wsparcia.
Kontakty towarzyskie można nawiązać podczas zajęć w różnych placówkach, np.:
- Domy Seniora lub inne kluby emeryta, które zajmują się aktywizacją osób starszych poprzez wspólne gotowanie, spotkania towarzyskie, kursy sportowe i językowe czy hobbistyczne zajęcia dla osób z kreatywnym zacięciem,
- Koła Gospodyń Wiejskich,
- stowarzyszenia i kluby sportowe,
- fundacje i wolontariaty,
- organizacje specjalizujące się w działaniach na rzecz osób starszych, które najczęściej zakładane są właśnie przez seniorów,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Jak spędzać czas, gdy dokucza niesprawność ciała i niesamodzielność?
Choć seniorzy często mają głowy pełne pomysłów, zdarza się, że ciało odmawia posłuszeństwa i nie można zrealizować swoich planów na spędzanie wolnego czasu. Z myślą o takich przypadkach powstały między innym Dzienne Domy Opieki Medycznej realizujące krótkotrwałe pobyty lecznicze. Ich celem jest opieka nad osobami borykającymi się z problemami dnia codziennego wynikającymi z ich niesamodzielności. Opieka w ośrodku ukierunkowana jest na poprawę stanu zdrowia oraz przywrócenie osób niesamodzielnych do życia w lokalnej społeczności.
Do niedawna Dzienne Domy Opieki Medycznej funkcjonowały w Fundacji „Unia Bracka” i oferowały seniorom bezpłatny pobyt w trzech placówkach:
- Bracki Dzienny Dom Opieki Medycznej w Katowicach,
- Bracki Dzienny Dom Opieki Medycznej w Bytomiu,
- Dzienny Dom Opieki Medycznej pod Kasztanami w Sosnowcu.
W ramach pobytu w BDDOM osoby starsze mogły skorzystać z codziennego wsparcia w zakresie:
- opiekuńczym, tj. organizacja czasu wolnego, zajęcia terapeutyczne, wyżywienie, transport w godzinach porannych oraz w godzinach popołudniowych, wparcie po zakończeniu pobytu,
- leczniczym, tj. konsultacje lekarzy specjalistów, dietetyka, psychologa, rehabilitacja i opieka pielęgniarska,
- edukacyjnym, tj. szkolenia dla uczestników oraz członków rodzin w zakresie opieki i leczenia osoby niesamodzielnej.
Obecnie placówki te są w okresie tak zwanej trwałości, ale nie świadczą już bezpłatnych usług dla Pacjentów. Na ternie województwa śląskiego nadal jednak funkcjonuje kilka takich domów oferujących bezpłatne pobyty w ramach finansowania ze środków unijnych.
Warto jednak wspomnieć, iż od 2000 roku Pacjenci Fundacji „Unia Bracka” mogą skorzystać z usługi Opieki Domowej, która polega na organizacji opieki nad pacjentami świadczonej w warunkach domowych. Usługa ta jest realizowana przez specjalnie powołany zespół medyczny, który doskonale wie, jak ważna jest dbałość o proste domowe czynności, ale sprawiające z wiekiem
lub postępem choroby coraz większe trudności. Opieka Domowa jest odpłatna, ale również można z niej skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia na terenie Rudy Śląskiej i Knurowa. Nasz zespół zapewnia wsparcie rodzinom, którym zależy na bezpieczeństwie, towarzystwie i utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej, fizycznej i społecznej swoich bliskich, a jednocześnie niemogącym zapewnić im dostatecznej opieki z powodu nieobecności.
Usługi świadczone w Zakładzie Opieki Domowej to m. in.:
- opieka pielęgniarska,
- podstawowe badania i zabiegi medyczne,
- terapia zajęciowa,
- pomoc w załatwieniu spraw urzędowych,
- przygotowanie posiłków,
- karmienie,
- wykonywanie codziennej toalety,
- mycie okien.
W celu uzyskania dokładnej informacji o funkcjonowaniu lub możliwości skorzystania z Opieki Domowej zachęcamy do kontaktu z wybraną przychodnią:
- w Knurowie Przychodnia Bracka Knurów,
- w Rudzie Śląskiej Przychodnia Bracka Polska-Wirek.
Dobrym rozwiązaniem dla osób samotnych lub potrzebujących wsparcia są również wszelkie Dzienne Domy Pomocy Społecznej. Pobyt w takim miejscu polega na codziennej pomocy świadczonej przez długi okres czasu. Placówki te oferują np.: codzienne obiady, terapie zajęciowe – plastyczne, informatyczne, teatralne czy muzyczne. W ośrodkach wsparcia odbywają się rozmaite imprezy kulturalne, uroczystości oraz spotkania okolicznościowe, np. z okazji świąt. Dzienne Domy Pomocy Społecznej bardzo często korzystają z usług pielęgniarek, lekarzy czy też rehabilitantów. Tego typu placówki świadczą środowiskową pomoc i opiekę mieszkańcom danej miejscowości, dlatego warto ich szukać w miejscu swojego zamieszkania.
Dzienne Domy Pomocy Społecznej znajdują się między innymi w: