Zapraszamy kobiety 55+ na bezpłatne badania w kierunku osteoporozy

Ważne badanie dla kobiet!

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią ok. 2, 7 mln ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia.

Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Co to jest densytometria?

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1 proc. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.
Badania dla kobiet w Przychodniach Brackich

Jak wygląda badanie densytometryczne?

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Gdzie można wykonać bezpłatne badania?

Bezpłatne badania z odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykonywane będą dla kobiet 55+ w busie przed przychodnią w terminach:


Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa, a patronem akcji jest Pratia Katowice. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

W celu skorzystania z badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerami telefonów:

  • 32 746 25 00
  • 502 278 782
  • 512 491 408