Nowa odsłona poradni dla dzieci w Przychodni Brackiej Wesoła

Poradnia dla dzieci w Przychodni Brackiej Wesoła w Mysłowicach, dzięki pracy zdolnych licealistek z Państwowego Liceum Plastycznego w Katowicach, zyskała nowy wygląd. Wnętrze poradni zamieniło się w sielską wieś, która nie tylko uspokaja młodych pacjentów, ale również wspomaga ich rozwój. Od teraz, czekając na wizytę, rodzice mogą spędzić czas z najmłodszymi, ucząc lub opowiadając o wiejskiej faunie i florze. Być może pobyt w naszej przychodni będzie doskonałą okazją do napisania wstępu dłuższego opowiadania…

Wnętrza z artystycznie pomalowanymi ścianami to unikalna przestrzeń, w której sztuka staje się integralną częścią aranżacji. To nie tylko piękna ozdoba Przychodni Brackiej Wesoła, która zaciekawia naszych małych pacjentów, ale także kompozycja umożliwiająca uspokojenie maluchów i odwrócenie uwagi od czekającej je wizyty u lekarza. Ekspozycja na różne barwy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego ozdobione przez licealistki ściany zyskują uznanie nie tylko wśród najmłodszych.

Już podczas trwania prac malarskich pacjenci z ciekawością zaglądali na powstające dzieło i z zainteresowaniem je komentowali wyrażając swoje uznanie dla zdolności i talentu uczennic a także ciekawego pomysłu. – informuje Pani Aneta Świerczyna, pielęgniarka koordynująca w Przychodni Brackiej Wesoła.

Prace powstałe we wnętrzu poradni dla dzieci bogate są w wiele szczegółów opowiadających ciekawe historie, ale także zachęcających do tworzenia własnych. Jednym z bardziej oryginalnych motywów jest koza spoglądająca przez okno znajdujące się w gabinecie lekarskim tuż nad kozetką. Na jej widok nawet najbardziej zestresowane wizytą dzieci uśmiechną się i może dzięki temu łagodniej przejdą czekające ich badania lekarskie.

Przychodnia Bracka Wesoła w Mysłowicach
Przychodnia Bracka Wesoła w Mysłowicach
Przychodnia Bracka Wesoła w Mysłowicach

Z czego zrodził się pomysł?

Tegoroczna realizacja projektu to już kolejna odsłona trwającej od lat współpracy pomiędzy Państwowym Liceum Plastycznym a Fundacją „Unia Bracka”. Jej poszczególne etapy trwały od maja, a każda ze stron miała swój wkład w powstające działo. Motyw przewodni tj. wiejskie gospodarstwo został wybrany przez Fundację „Unia Bracka” natomiast wizja jego poszczególnych elementów została stworzona przez 9 uczennic liceum, których pracę koordynowała nauczycielka malarstwa i rysunku, Pani Beata Hanslik-Janiszewska. Wstępne projekty spotkały się z dużą aprobatą ze strony Fundacji a końcowy efekt na ścianach powstał w zaledwie dwa dni.

Sam pomysł wykorzystania motywu zwierząt w ich naturalnej odsłonie powstał już kilka lat temu, gdy realizowaliśmy pierwszy projekt w Przychodni Brackiej Miechowice w Bytomiu we współpracy ze Szkołą Plastyczną z Zabrza. Po długiej „burzy mózgów” podjęliśmy decyzję, że w poradniach dziecięcych Przychodni Brackich rezygnujemy z bajkowych aranżacji na rzecz waloru edukacyjnego. Dzięki namalowaniu zwierząt w sposób oddający ich naturalny wygląd – w Miechowicach były to polskie ptaki – dzieci uczą się, a rodzice mogą zająć ich uwagę przed wizytą u lekarza opowiadając ciekawą historię. – dodaje Paulina Pitrowska, koordynator projektu z ramienia naszej Fundacji.

Ale to nie wszystko…

Ściany w Przychodni Brackiej Wesoła nie są jedyną realizacją uczniów katowickiego liceum plastycznego. Kolorowe wnętrza ich autorstwa pacjenci znajdą również w Przychodni Brackiej na Chopina w Mysłowicach, gdzie króluje podwodny świat, a także w Przychodni Brackiej Staszic w Katowicach, gdzie dzieci mogą spotkać się ze zwierzętami prosto z Afryki.

Przychodnia Bracka Staszic w Katowicach

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczennicom oraz Pani nauczyciel, Beacie Hanslik – Janiszewskiej, która była odpowiedzialna za projekt ze strony Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach za cudowną realizację!