Na co pomaga fizjoterapia uroginekologiczna?

Jak skutecznie poprawić jakość życia i na co pomaga fizjoterapia uroginekologiczna?

Nie od dziś wiadomo, że dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu mają negatywny wpływ na codzienne życie kobiet cierpiących na tę przypadłość. Są powodem obniżenia jakości życia poprzez ograniczenie życia towarzyskiego i seksualnego, co może prowadzić do stanów depresyjnych.

Nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wycieku moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub innych czynności, które wywierają nacisk na dolne partie ciała. Jest to kwestia związana głównie z osłabieniem mięśni dna miednicy oraz ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Czy jest sposób, by skutecznie poprawić komfort życia i pozbyć się problemu nietrzymania moczu? Tak! Dzisiejsza medycyna oferuje wiele metod leczenia, w tym między innymi fizjoterapię uroginekologiczną!

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina, która skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i prewencji różnego rodzaju zaburzeń układu moczowo-płciowego u kobiet, a wśród nich najczęściej występującym jest właśnie problem nietrzymania moczu. Fizjoterapia uroginekologiczna poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie objawów ma na celu, także przywrócenie pewności siebie pacjentkom. O wpływie tej metody opowiada nam Pani Aleksandra RatajKierownik pracowni rehabilitacji w Przychodni Brackiej Guido w Zabrzu.

Pani Aleksandro, proszę powiedzieć na co pomaga fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna uznawana jest za skuteczną metodę leczenia nietrzymania moczu, ale nie tylko. Jest też rozwiązaniem w przypadku zmagania się z obniżeniem narządów miednicy, bólami miednicy czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa (również w ciąży), dysfunkcjami seksualnymi lub też problemami z miednicą wynikającymi z przebytych operacji. Dzięki różnym technikom, które stosują fizjoterapeuci uroginekologiczni, pacjentki mogą poprawić funkcjonowanie mięśni dna miednicy, zwiększyć kontrolę nad oddawaniem moczu, zminimalizować ból podczas miesiączkowania czy współżycia, pomóc przygotować się do porodu, ułatwić dojście do siebie w połogu, poprawić wygląd i aspekt zdrowotny blizny po cesarskim cięciu, przywrócić zdolność do aktywności fizycznej, a w rezultacie poprawić jakość swojego życia! To najważniejsze zadania fizjoterapii uroginekologicznej.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Na wstępie dokonujemy oceny stanu zdrowia i stawiamy diagnozę. Przeprowadzamy wywiad dotyczący objawów i historii medycznej. Następnie oceniamy ogólną postawę ciała. Kolejnym krokiem jest badanie palpacyjne. Jeśli pacjentka nie chce mieć wykonywanego badania przezpochwowego lub jest w trakcie miesiączki nie musi się na nie zgadzać. Wtedy sprawdzamy mięśnie dna miednicy innymi technikami. Oprócz wyboru odpowiedniej metody leczenia, przekazujemy pacjentkom również informacje na temat funkcjonowania mięśni dna miednicy, w tym m.in. uczymy prawidłowej techniki oddawania moczu oraz dostarczamy wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia. Wizyta przebiega w przyjaznej atmosferze – wszystko po to, aby pacjentki czuły się swobodnie i były jak najbardziej rozluźnione.

Jakie są metody leczenia nietrzymania moczu stosowane w fizjoterapii uroginekologicznej?

Wyróżniamy kilka metod, są to między innymi:

  • ćwiczenia mięśni dna miednicy, dzięki którym pacjentki uczą się jak prawidłowo napinać i rozluźniać mięśnie, a także prawidłowo oddychać, co może znacząco poprawić kontrolę mięśni podczas oddawania moczu;
  • elektrostymulacja, czyli zastosowanie delikatnych impulsów elektrycznych, które stymulują mięśnie dna miednicy do skurczów, szczególnie u pacjentek, którym trudno jest samodzielnie aktywować mięśnie dna miednicy;
  • terapia manualna, czyli techniki masażu i manipulacji, które poprawiają elastyczność i funkcję mięśni oraz tkanek w okolicach miednicy.

Każda pacjentka traktowana jest indywidualnie i w zależności od potrzeby dobieramy odpowiednie metody leczenia.

Co mówią pacjentki po wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego w Przychodni Brackiej Guido w Zabrzu?

Pacjentki po pierwszych wizytach często mówią, że „nie taki diabeł straszny…” 🙂 Regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń zazwyczaj przynosi szybki efekt, dlatego podczas kolejnych wizyt często słyszymy zadowolenie i radość, a także ulgę, że wreszcie życie wraca do normy. Nierzadko zdarza się również zdziwienie, że takie proste ćwiczenia i zmiana stylu funkcjonowania mają tak ogromny wpływ na jakość i komfort życia.

A co Pani chciałaby powiedzieć pacjentkom, które zastanawiają się nad wizytą, ale jeszcze nie podjęły decyzji?

Drogie Panie, nie zwlekajcie! Każda z Was zasługuje na dobre życie. Nie pozwólmy, aby ból lub inne dolegliwości, które łatwo można wyleczyć, wpływały na nasz dobrostan. Fizjoterapia uroginekologiczna jest bezinwazyjną metodą leczenia różnych problemów układu moczowo-płciowego u kobiet. Staramy się, aby każda z Was mogła odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i życiem. Nie ignorujcie problemów związanych z nietrzymaniem moczu czy bólem miednicy, ale szukajcie wsparcia u fizjoterapeutów uroginekologicznych.

Jak można zapisać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego oraz ile kosztuje wizyta?

Fizjoterapia uroginekologiczna to nowa usługa świadczona w pracowni rehabilitacji Przychodni Brackiej Guido w Zabrzu. Na wizytę zarejestrować można się osobiście w rejestracji pracowni, a także telefonicznie pod numerem +48 32 707 67 00 wew. 146, 137, 138. Wizyta kosztuje 80 zł.

Pani Aleksandro, dziękujemy za rozmowę!

Ja również dziękuję.


Na pytania dotyczące fizjoterapii uroginekologicznej odpowiadała Pani Aleksandra RatajKierownik pracowni rehabilitacji w Przychodni Brackiej Guido w Zabrzu. Pani Aleksandra Rataj w 2015 roku ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach na wydziale Nauk o Zdrowiu, kierunek fizjoterapia z tytułem magistra, w tym samym roku zaczęła pracę w Fundacji „Unia Bracka” (obecnie mija 8 lat doświadczenia w pracy z pacjentem).
Ukończyła kursy: Kompleksowa fizjoterapia z uroginekologii, Fizjoterapia okołoporodowa – przygotowanie do porodu i postępowanie w połogu, Aktywność fizyczna pacjentów uroonkologicznych, PNF podstawowy, Kompleksowa Fizjoterapia w Geriatrii oraz kilka szkoleń z zakresu ortopedii.