Migrena – jak sobie radzić z bólem głowy, który utrudnia życie?
Migrenowe bóle to nie chwilowy dyskomfort.
Migrena to dość często występujący (głównie u kobiet) ból głowy, który dosłownie „zwala z nóg”. Odczuwany jest jako jednostronny, pulsujący, przy jednoczesnej nadwrażliwości na dźwięki, światło czy zapachy, z towarzyszeniem nudności bądź wymiotów. Migrena zaliczana jest do tak zwanych pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie są wynikiem innych towarzyszących chorób i może pojawić się w każdym wieku (także u dzieci i osób starszych), jednak u prawie 90% chorych pierwszy napad bólu występuje przed 40 rokiem życia.
Napad migreny rozwija się dość szybko (w ciągu kilkunastu minut) i z reguły największe natężenie bólu osiąga w czasie dwóch pierwszych godzin. Ból migrenowy trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Niestety nie jest to chwilowy dyskomfort, dlatego warto wybrać się do specjalisty neurologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i rozpocząć skuteczne leczenie!
Jakie są objawy migreny?
Objawy migreny to przede wszystkim bardzo intensywny ból głowy. Zazwyczaj jest on zlokalizowany z jednej strony głowy, najczęściej za gałką oczną i skronią. Czasem ból migrenowy jest bezpośrednio poprzedzony różnymi objawami neurologicznymi, które nazywane są aurą migrenową. Objawy te są całkowicie odwracalne i z reguły ustępują tuż przed pojawieniem się bólu głowy lub na początku jego trwania. Aura objawia się:
- zaburzeniami widzenia, najczęściej o charakterze migających plam lub linii,
- drętwieniem twarzy lub kończyn,
- zawrotami głowy,
- zaburzeniami mowy.
Typowy atak migreny składa się z czterech faz: faza zwiastunów, aura, ból głowy i faza ponapadowa.
Dlaczego dopada nas migrena? Jakie są przyczyny jej występowania?
Niestety nie do końca znane są czynniki, które powodują występowanie migrenowego bólu głowy. Znane są natomiast czynniki, które powodują nasilanie migreny, czyli tak zwane wyzwalacze bólów migrenowych. Zaliczamy do nich:
- stres emocjonalny lub odprężenie po stresie,
- zmiany hormonalne u kobiet,
- pozostawanie na czczo lub ograniczanie jedzenia,
- zmiany pogody,
- zmiany rytmu snu,
- zapachy (głównie nieprzyjemne lub silne perfumy),
- ból karku,
- światło,
- alkohol (na przykład czerwone wino),
- niektóre pokarmy.
Pacjenci chorujący na migrenę powinni prowadzić regularny, zdrowy styl życia, co znacząco wpływa na ich stan samopoczucia. Przede wszystkim muszą odpoczywać odpowiednią ilość godzin, chodzić spać i budzić się o regularnych porach. Chory powinien jeść regularnie, ale nie przejadać się. Zaleca się, aby nie spożywać produktów zawierających tyraminę, na przykład bananów, twardych serów, jogurtów, orzechów, awokado, produktów zawierających fenyloetyloaminę, na przykład czerwonego wina i czekolady, produktów zawierających azotan sodu, glutaminian sodu, słodziki, kawy lub innych produktów będących źródłem kofeiny, na przykład napojów energetyzujących, alkoholu.
Jak zdiagnozować migrenę?
Migrena ma dwa oblicza – migrena epizodyczna oraz migrena przewlekła. W zależności od rodzaju stosuje się odpowiednie leczenie. Ważna jest diagnoza postawiona przez lekarza. Zakłada się, że migrena przewlekła to ból głowy występujący w co najmniej 15 dniach w miesiącu przez kolejne 3 miesiące i spełniający dodatkowe kryteria. Po pierwsze występuje u pacjenta, który przebył co najmniej 5 napadów migreny bez aury lub 2 napady migreny z aurą. Po drugie w co najmniej 8 dniach w miesiącu przez ponad 3 miesiące ból ten spełnia kryteria rozpoznania migreny (z aurą lub bez). Dodatkowymi badaniami, które może zalecić lekarz w diagnostyce, są badania neuroobrazowe lub EEG. Co istotne, u podłoża migreny przewlekłej leży migrena epizodyczna.
Jak sobie radzić z bólem głowy, gdy mamy do czynienia z migreną?
Jak sobie radzić z bólem głowy? Przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. W leczeniu doraźnym proponuje się leki przerywające napad, takie jak kwas acetylosalicylowy, paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, pochodne ergotaminy, a w cięższych przypadkach tryptany. Natomiast leczenie profilaktyczne polega na codziennym przyjmowaniu przez pacjenta leków mających przede wszystkim zmniejszyć częstotliwość napadów bólu głowy. Zmniejszenie częstotliwości napadów nie następuje natychmiast, lecz po kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia, a na skuteczność leczenia ma wpływ czas przyjęcia leku – nie należy czekać, aż ból osiągnie maksymalny stopień. Co ważne, leczenie profilaktyczne migreny nie jest stosowane na stałe. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu zazwyczaj powraca się do leczenia doraźnego, które jest mniej obciążające dla organizmu. Zapobiegawcze leczenie migreny uważa się za skuteczne, jeżeli częstość napadów migreny w miesiącu zmniejszyła się co najmniej o 50% w ciągu 3 miesięcy.
Domowe sposoby na migrenę bez recepty!
Walka z migreną jest trudna, ale znane są sposoby na łagodniejszy przebieg migrenowych napadów. Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do wystąpienia bólu, stosując się do wcześniej wspomnianych zaleceń. Jednak, gdy dopadną Cię pierwsze objawy migreny spróbuj wziąć jeden z powszechnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych zawierający na przykład paracetamol, ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy. Jeśli przebieg migreny jest łagodny, możliwe, że poczujesz ulgę. Warto też położyć się w cichym miejscu, aby przeczekać atak. W pokoju zasłoń okna i zgaś lampy, dzięki temu złagodzone zostaną objawy światłowstrętu. Spróbuj zasnąć, sen może złagodzić ból, w tym czasie zaczną działać leki. Stosuj ciepłe lub zimne okłady. Ból załagodzić może także gorący, rozluźniający prysznic. Delikatnie uciskaj tętnicę skroniową po stronie bólu – to może przynieść ulgę.
Gdzie można skorzystać z porady lekarza, gdy podejrzewasz u siebie występowanie migreny?
Z migrenowymi bólami głowy możesz udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W naszych Przychodniach Brackich lekarz POZ przyjmuje we wszystkich placówkach SPRAWDŹ TUTAJ. Jeśli chcesz zasięgnąć porady specjalisty neurologa – w Fundacji „Unia Bracka” poradnia neurologiczna znajduje się w Gliwicach, Katowicach, Knurowie i Rudzie Śląskiej WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ.