Dlaczego gimnastyka dla seniorów jest ważna dla zdrowia?

Dlaczego gimnastyka dla seniorów jest ważna dla zdrowia?

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna osób w starszym wieku jest udowodnionym naukowo sposobem na utrzymanie zdrowia i sprawności, pozbycie się wielu dolegliwości, a także niezastąpionym elementem rehabilitacji po przebytych chorobach czy urazach. 

Umiarkowany sport i codzienny ruch to zdecydowanie korzystne działanie dla każdego organizmu, jednak szczególnie ważne dla osób w starszym wieku. Oczywiście, aby gimnastyka przyniosła oczekiwane rezultaty powinna być regularna oraz dopasowana do możliwości seniorów.

Jakie ćwiczenia dla seniorów warto wykonywać?

Seniorzy mogą obecnie korzystać z różnych form aktywności fizycznej dopasowanych do kondycji i stanu zdrowia. Dużą popularnością wśród osób starszych cieszy się nordic walking, czyli energiczne spacery ze specjalnymi kijami, gimnastyka w wodzie, a także joga, która koordynuje pracę całego ciała i dodatkowo relaksuje oraz wycisza. Ćwiczenia gimnastyczne można wykonywać również w domu, jednak warto taką aktywność przedyskutować z odpowiednim trenerem, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jednak najlepszym wyborem wydaje się uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach pod czujnym okiem rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Podczas zorganizowanych zajęć seniorzy mają pewność, że ćwiczenia zostały odpowiednio dobrane, a efekty są widoczne już po kilku treningach. Poprawia się samopoczucie, krążenie, a także ujędrnienie skóry. Taka gimnastyka dla seniorów wzmacnia również mięśnie posturalne, przywraca ruchomość i elastyczność w stawach. Ponadto grupowe zajęcia świetnie wpływają na polepszenie stanu psychicznego osób starszych – zmniejsza się poczucie wyobcowania i izolacji, nawiązują się nowe znajomości.

Gdzie można zapisać się na gimnastykę dla seniorów?

Gimnastyka dla seniorów organizowana jest w Przychodni Brackiej Guido w Zabrzu przy ulicy ks. Jana Dzierżona 11a. Przeznaczona jest dla seniorów w wieku 60+, którym zależy na zachowaniu sprawności fizycznej. Zajęcia prowadzone pod okiem specjalistów fizjoterapii nie tylko poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie, ale także mają działanie relaksujące i odprężające. Podczas zajęć gimnastycznych seniorzy zwiększają elastyczność własnego ciała, która w sposób naturalny wraz z wiekiem zanika, a także poprawiają własną sylwetkę i wzmacniają mięśnie i stawy. Gimnastyka pozytywnie wpływa na odporność organizmu, łagodzi bóle pleców oraz obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zajęcia prowadzone są w ośmioosobowych grupach we wtorki i czwartki w godzinach od 17:45 do 18:30 i kosztują 10 zł za udział w dwóch treningach.

Dlaczego gimnastyka jest ważna