Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Mysłowicach

Szanowni Pacjenci!

Miło nam poinformować, że w tym roku, podobnie jak w ostatnich kilku latach, decyzją Prezydenta Miasta Mysłowice, Fundacja „Unia Bracka” została wybrana na realizatora „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Mieście Mysłowice na lata 2022-2023”.  Już wkrótce rozpoczniemy pierwsze działania w ramach programu!

Dlaczego się angażujemy?

Zarówno nam, jak i finansującemu działania w ramach programu mysłowickiemu Urzędowi Miasta przyświeca jeden cel – zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy oraz inne choroby wywoływane przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Chcemy, aby mysłowiczanie mieli możliwość świadomie dokonywać wyborów gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci.

Jak wygląda „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Mieście Mysłowice na lata 2022-2023”?

Program składa się z dwóch etapów:

  • Pierwszy z nich to spotkania edukacyjno-informacyjne skierowane do młodzieży i rodziców, które na przełomie września i października organizowane będą w mysłowickich szkołach podstawowych.
  • Drugi etap polega na podaniu szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego dziewczynkom z rocznika 2008. Szczepionki zostaną podane dzieciom, których rodzice wyrażą zgodę na udział w programie na terenie szkoły, po wcześniejszym badaniu lekarskim przeprowadzonym przez pediatrę.

W ramach programu zakładamy zaszczepienie 145 dziewczynek dwoma dawkami szczepionki Gardasil 9.

Dlaczego warto skorzystać ze szczepienia?

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, najczęściej występującym rakiem, który dotyka młode kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Wiele krajów europejskich zdecydowało już o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych. Również w Polsce niektóre samorządy aktywnie działające na rzecz profilaktyki zdrowotnej, postanowiły z własnego budżetu sfinansować te szczepienia, podobnie jak uczynił to Urząd Miasta Mysłowice.

Szczepienia Mysłowice

Spotkanie edukacyjno-informacyjne w Mysłowicach.

Serdecznie zapraszamy rodziców chłopców i dziewczynek z rocznika 2008 na spotkania edukacyjno – informacyjne prowadzone przez magister położnictwa, w trakcie których będzie można uzyskać informacje na temat profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego oraz samej szczepionki. Spotkania organizowane będą na terenie 11 mysłowickich szkół podstawowych. Wkrótce podamy szczegóły dotyczące konkretnych placówek i terminów edukacji. Informacje te będzie można również uzyskać bezpośrednio w mysłowickich szkołach, do których uczęszcza młodzież z rocznika 2008.

Szczepienia dla osób dorosłych lub dzieci starszych niż rocznik 2008.

Twoje dziecko jest już starsze, a chciałbyś/-abyś, aby skorzystało ze szczepienia? A może sama chciałabyś się zaszczepić? Zapraszamy do kontaktu z Przychodnią Bracką na Chopina lub Przychodnią Bracką Wesoła w Mysłowicach. W naszych przychodniach istnieje możliwość skorzystania ze szczepienia odpłatnie.