Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 11 do 14 lat

Drodzy rodzice!

Przypominamy, że w 8 Przychodniach Brackich możecie zaszczepić swojego syna lub córkę bezpłatną szczepionką przeciwko HPV.  Obecnie ze szczepień mogą skorzystać dzieci w wieku 11-14 lat.

Kto może skorzystać ze szczepienia?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV skierowany jest od początku 2024 r. do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Oznacza to, że dziewczynka lub chłopiec mogą skorzystać ze szczepienia od dnia 11 urodzin do dnia poprzedzającego ukończenie 14. roku życia.

Gdzie szczepimy?

Od czerwca 2023 r. tj. do dnia uruchomienia powszechnego programu szczepień przeciwko HPV rodzice mogą zaszczepić swoje dzieci w 8 Przychodniach Brackich, w których na co dzień nasi pediatrzy opiekują się małymi pacjentami. Z programu szczepień, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, można skorzystać w:

Przychodni Brackiej Miechowice ul. Daleka 28-30, Bytom

Przychodni Brackiej Gliwice ul. Bojkowska 20, Gliwice

Przychodni Brackiej Knurów ul. Dworcowa 3, Knurów

Przychodni Brackiej Staszic ul. Mysłowicka 13, Katowice

Przychodni Brackiej na Chopina ul. Chopina 54, Mysłowice

Przychodni Brackiej Wesoła ul. Osmańczyka 4 Mysłowice

Przychodni Brackiej Porąbka-Klimontów ul. R. Dmowskiego 6a, Sosnowiec

Przychodni Brackiej Guido ul. ks. Jana Dzierżona 11a, Zabrze

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciwko HPV?

Aby umówić termin szczepienia wystarczy skontaktować się z wybraną Przychodnią Bracką, telefonicznie, mailowo lub przychodząc bezpośrednio do placówki umówić termin w rejestracji. Nie trzeba mieć złożonej deklaracji do lekarza POZ w naszych placówkach.

Dlaczego warto skorzystać ze szczepienia?

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.