Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat w naszych poradniach POZ

Drodzy rodzice!

Już od czerwca w 8 Przychodniach Brackich możecie zaszczepić swojego syna lub córkę bezpłatną szczepionką przeciwko HPV.  W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku.

Od czerwca w 8 Przychodniach Brackich, w których na co dzień nasi pediatrzy opiekują się małymi pacjentami, rodzice mogą zaszczepić swoje dzieci bezpłatną szczepionką przeciwko HPV. Z programu szczepień, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, można skorzystać w:

Przychodni Brackiej Miechowice ul. Daleka 28-30, Bytom

Przychodni Brackiej Gliwice ul. Bojkowska 20, Gliwice

Przychodni Brackiej Knurów ul. Dworcowa 3, Knurów

Przychodni Brackiej Staszic ul. Mysłowicka 13, Katowice

Przychodni Brackiej na Chopina ul. Chopina 54, Mysłowice

Przychodni Brackiej Wesoła ul. Osmańczyka 4 Mysłowice

Przychodni Brackiej Porąbka-Klimontów ul. R. Dmowskiego 6a, Sosnowiec

Przychodni Brackiej Guido ul. ks. Jana Dzierżona 11a, Zabrze

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciwko HPV?

Na szczepienie w roku 2023 można zapisać każde dziecko urodzone w latach 2010 i 2011, zarówno chłopca jak i dziewczynkę. Nie trzeba mieć złożonej deklaracji do lekarza POZ w naszych placówkach. Aby umówić termin szczepienia wystarczy skontaktować się z wybraną Przychodnią Bracką, telefonicznie, mailowo lub przychodząc bezpośrednio do placówki umówić termin w rejestracji.

Dlaczego warto skorzystać ze szczepienia?

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

Aktualizacja na dzień 11.12.2023 r.: wskazany na poniższym plakacie numer infolinii działa tylko do dnia 15 grudnia 2023 r. Od 1 grudnia uruchomiona została nowa infolinia pod numerem telefonu +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 18:00).