Ultrasonografia to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, dzięki któremu możemy obejrzeć narządy wewnętrzne i wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich obrębie. USG to podstawowe badanie w schorzeniach tkanek miękkich od szyi do miednicy małej, mięśni i stawów oraz układu naczyniowego. To również bardzo ważne badanie dla kobiet w ciąży, podczas którego możemy ocenić, jak rozwija się płód.

Jak przygotować się do badania USG?

Większość badań USG nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wyjątek stanowią badania USG jamy brzusznej i USG miednicy małej oraz wszelkie USG wykonywane w pobliżu wymienionych okolic (np. USG układu moczowo-płciowego). Na badanie USG wykonywane w ramach NFZ musimy zabrać ze sobą skierowanie. Jeżeli z badania korzystamy prywatnie nie potrzebujemy skierowania od lekarza. Jeżeli w ciągu dwóch dni poprzedzających ultrasonografię przeprowadzone zostało u nas badanie obrazowe górnego odcinka przewodu pokarmowego przy użyciu środka kontrastującego, należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie.

Jak wygląda przebieg badania USG?

Przed rozpoczęciem USG lekarz poprosi o zdjęcie lub podciągnięcie ubrania do góry w celu odsłonięcia badanej okolicy. Następnie na sondę nałożony zostanie specjalny żel, który umożliwi lepsze przewodzenie fal ultradźwiękowych, dzięki czemu obraz badanej okolicy stanie się lepiej widoczny. W trakcie badania lekarz może poprosić o zmianę pozycji lub wstrzymanie oddechu. Badanie zazwyczaj jest krótkie, trwa nie dłużej niż pół godziny. Wynik otrzymamy bezpośrednio po badaniu.

Usługa realizowana jest w następujących przychodniach: