Pracownie rentgenowskie w naszych Przychodniach Brackich oferują wysokiej klasy badania w zakresie radiodiagnostyki, przy użyciu nowoczesnej aparatury rentgenowskiej.

Co to jest badanie RTG?

RTG to bezbolesne badanie obrazowe wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, dzięki któremu zobaczyć można narządy osoby poddanej badaniu. Badania RTG wykonuje się w szeregu schorzeń – od złamań kostnych, aż po reumatyzm, choroby serca, zatok, nerek oraz przewodu pokarmowego. Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Badanie jest nieinwazyjne, ale wykorzystuje promieniowanie, więc wykonywane zbyt często może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Kto nie powinien korzystać z badań RTG?

  • kobiety w ciąży (jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności),
  • osoby poniżej 18 roku życia (jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności).

Co powinniśmy wiedzieć przed przystąpieniem do badania RTG?

Badanie RTG wykonywane jest wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza. Nawet jeżeli na badanie przychodzimy prywatnie pamiętajmy, że zostaniemy poproszeni o pokazanie skierowania. Skierowanie może być wystawione przez lekarza, u którego leczymy się zarówno w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ, jak i prywatnie.

Jak przygotować się do badania RTG?

W większości przypadków badanie rentgenowskie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem należy jednak zdjąć okulary, biżuterię (kolczyki, łańcuszki), wszelkie wsuwki i spinki do włosów, a także inne elementy metalowe. Także ruchome protezy zębów muszą być wyjęte z jamy ustnej. Wyjątkiem są badania RTG w obrębie odcinka kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (L-S)  lub jamy brzusznej. Do tych badań musimy się dodatkowo przygotować:

  • W przeddzień planowanego badania nie możemy spożywać pokarmów powodujących wzdęcia – warzyw, owoców, mięsa, wędlin. Dieta powinna być płynna lub półpłynna. Wieczorem należy przyjąć środek przeczyszczający.
  • W dniu badania należy zgłosić się na czczo (należy powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia papierosów). Leki przyjmowane na stałe można przyjąć.

Informacja o wpływie wykonywanej działalności na zdrowie ludzi i środowisko.

Realizując postanowienia art. 32c pkt 2 Prawa atomowego informujemy, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano negatywnego wpływu prowadzonej działalności Fundacji „Unia Bracka” na zdrowie ludzi i środowisko oraz nie wystąpiły uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.

Aktualizacja na dzień: 11.01.2024 r.

Wybierz usługę: