W ramach pracowni elektromiograficznej (EMG) wykonywane są badania przewodnictwa we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów oraz badania bioelektryczne mięśni.

Co to jest badanie EMG?

EMG to badanie, które pozwala na ocenę funkcjonowania nerwów i mięśni. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić, czy układ nerwowy i mięśniowy funkcjonuje w sposób prawidłowy oraz zlokalizować ewentualne zaburzenia. Badanie polega na stymulacji nerwów i obserwacji z jaką szybkością przewodzone są impulsy. Mimo używania prądu elektrycznego badanie jest w pełni bezpieczne i nieszkodliwe. Na jego niektórych etapach może być nieprzyjemne, lecz zazwyczaj nie jest bolesne. Impulsy elektryczne, które pobudzają układ nerwowy są krótkie i mają niewielkie natężenie, w związku z czym ewentualny dyskomfort odczuwalny podczas badania szybko mija. Badanie trwa od 15 do ok. 60 minut, w zależności od jego zakresu.

W naszych przychodniach wykonujemy diagnostykę w kierunku zespołu cieśni nadgarstka, uszkodzenia nerwu łokciowego, polineuropatii, splotu barkowego, miopatii, uszkodzenia innych nerwów i mięśni, próbę tężyczkową, miasteniczną i inne.

Kto nie powinien korzystać z badań EMG?

  • osoby mające wszczepiony rozrusznik serca, sztuczne zastawki, metalowe elementy w sercu lub w okolicy badanego obszaru,
  • kobiety w ciąży.

Jak przygotować się do badania EMG?

Należy pamiętać, by przed badaniem niczym nie smarować okolicy badanego miejsca (kremem, maścią, balsamem, itp.), a na czas badania ściągnąć wszystkie metalowe ozdoby. Bezpośrednio przed badaniem należy poinformować o aktualnie przyjmowanych lekach, zwłaszcza o lekach obniżających krzepliwość krwi (np. heparyna, aspiryna, acenocumarol).