To nie zawsze przeziębienie!
Poranna chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech, a nawet ból w klatce piersiowej? Większość z nas kojarzy te objawy z przeziębieniem. A jednak coraz częściej w gabinecie lekarskim stawia się w tym zakresie zupełnie inną diagnozę. Dziś kilka słów o chorobie refluksowej przełyku opowie nam Piotr Sierant – lekarz poradni podstawowej opieki zdrowotnej w Przychodni Brackiej Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej.
Jakie są nietypowe objawy choroby refluksowej?
Poranna chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech, a nawet ból w klatce piersiowej. Są to nietypowe objawy choroby refluksowej przełyku, tzw. „refluksu”. Kojarzymy ją przede wszystkim ze zgagą – uczuciem pieczenia za mostkiem – oraz cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Objawy te nasilają się w pozycji leżącej na plecach czy brzuchu, przy pochylaniu się, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku. Znanych jest wiele czynników mających wpływ na rozwój tej choroby, jednak najistotniejszym jest uszkodzenie bariery antyrefluksowej. Powoduje to częstsze epizody zarzucania treści żołądkowej do przełyku, a w konsekwencji wystąpienie lub nasilenie objawów. Niekontrolowane objawy są dla pacjenta uciążliwe, a także mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań takich jak, np. zwężenie przełyku, krwawienie z przewodu pokarmowego, a nawet rak gruczołowy przełyku.
Objawy refluksu są często mylące…
Dlaczego zacząłem od nietypowych objawów? Ponieważ choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, w której występują okresy nasilenia i złagodzenia objawów. Zdarza się, że opisane dolegliwości nie występują jednocześnie lub nie występują w ogóle, sprowadzając pacjenta, a czasami także lekarza na niewłaściwy trop. Chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech? Pierwsze co przychodzi na myśl to infekcja dróg oddechowych lub astma oskrzelowa. Ból w klatce piersiowej? W pierwszej kolejności rozważamy przyczynę w układzie sercowo-naczyniowym.
Na jakiej podstawie lekarz stawia diagnozę?
Lekarz stawia rozpoznanie na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz badania. Należy jednak zwrócić uwagę na objawy alarmowe, którymi są: ból przy przełykaniu, zaburzenia przełykania, niezamierzona utrata masy ciała, ból brzucha w nocy (wybudzający ze snu), utrzymujące się wymioty, krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Obecność któregoś z nich wymaga szybkiej diagnostyki endoskopowej (gastroskopii), dlatego tak ważne jest aby pacjent opisał je lekarzowi podczas wizyty.
Jak leczy się refluks?
Podstawą leczenia są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego. Istotna jest jednak również modyfikacja stylu życia przez samego pacjenta. Zalecenia ogólne obejmują:
- Przyjmowanie posiłków najpóźniej 2-3 h przed snem.
- Wyższe ustawienie wezgłowia łóżka.
- Zmniejszenie masy ciała u chorych z nadwagą lub otyłością.
- U części pacjentów w przypadku tego schorzenia korzyść może także przynieść zaprzestanie palenia, abstynencja alkoholowa oraz unikanie określonych pokarmów i płynów.
W celu zmniejszenia częstotliwości i nasilenia objawów warto jest zmniejszyć objętość posiłków, a także unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku. W przypadku uciążliwych i nawracających objawów warto udać się po poradę lekarską, aby uniknąć groźnych powikłań.