Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
Szanowni Pacjenci!
Przed nami wiosna, a wraz z nią początek sezonu żerowania kleszczy. Choć tak naprawdę kleszcze są aktywne od temperatury 5 stopni Celsjusza, dlatego gdy zimy są łagodniejsze sezon ten może trwać nawet cały rok.
Kleszcze mimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ przenoszą szereg groźnych chorób. Spacery i aktywne formy wypoczynku na świeżym powietrzu zwiększają ryzyko pokłucia przez kleszcza. Zakażone kleszcze mogą przenieść na człowieka między innymi boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu?
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, która w początkowym okresie daje mało charakterystycznych objawów. U osób zakażonych wyróżniamy 2 fazy choroby:
- pierwsza faza pojawia się po 7-14 dniach od ukąszenia przez kleszcza i związana jest z występowaniem wirusa we krwi – objawy, które mogą wystąpić w tej fazie to gorączka, ból głowy, ból mięśni utrzymujące się około tygodnia,
- druga faza choroby związana jest z obecnością wirusa w ośrodkowym układzie nerwowym – objawy to bóle głowy, gorączka, nudności, wymioty, utrata przytomności, zespół zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie mózgu (objawy zwykle ustępują po 2 – 3 tygodniach, ale nawet u 58% chorych przebycie kleszczowego zapalenia mózgu może wiązać się z występowaniem powikłań).
W Polsce liczbę zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu szacuje się na 150 do ponad 250 przypadków rocznie. Najwięcej zachorowań obserwuje się w rejonach północno-wschodniej Polski (do 80% zakażeń w danym roku). Sezonowość zachorowań wiąże się z dwoma okresami aktywności kleszczy: dominującym – wiosenno-letnim i słabszym – jesiennym. Na świecie odnotowuje się rocznie ponad 10 000 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, głównie w północno-wschodnich oraz środkowych regionach Europy oraz w północnych regionach Azji.
Jak zabiezpieczyć się przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu?
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego powikłaniom są szczepienia ochronne. Szczepienia warto zaplanować w taki sposób, aby uzyskać odporność jeszcze przed sezonem aktywności kleszczy, a szczególnie przed planowanym wypoczynkiem w okresie wiosenno-letnim. Aby skutecznie chronić się przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu cechuje wysoka skuteczność – na 100 szczepionych powyżej 95 osób wytwarza przeciwciała ochronne zabezpieczające przed powikłaniami.
Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu są reakcja anafilaktyczna po wcześniejszej dawce szczepionki, ostra choroba przebiegająca z gorączką oraz nasilona reakcja alergiczna na substancje pomocnicze wchodzące w skład szczepionki. Po podaniu szczepionki mogą występować miejscowe niepożądane odczyny poszczepienne, głównie przemijający ból w miejscu wstrzyknięcia obrzęk, bolesność, zaczerwienienie. Może też rzadko dochodzić do odczynów uogólnionych, np. przejściowy stan gorączkowy, ogólne osłabienie, objawy grypopodobne.
Gdzie można zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?
W Fundacji „Unia Bracka” przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu szczepimy zarówno dzieci jak i osoby dorosłe:
- FSME – IMMUN – 0,25-ml – szczepionka w dawce dla dzieci
- FSME – IMMUN – 0,5 ml – szczepionka w dawce dla dorosłych
Szczepionka dla osób dorosłych dostępna jest we wszystkich naszych Przychodniach Brackich. Natomiast szczepionka dla dzieci dostępna jest w Przychodniach Brackich, w których prowadzimy poradnie POZ dla dzieci. Po kliknięciu na wybraną szczepionkę ukażą się przychodnie, w których można skorzystać ze szczepienia.
Jeśli jesteście zainteresowani przyjęciem szczepionki zachęcamy do kontaktu z wybraną placówką.