Już czas poznać Internetowe Konto Pacjenta

Dlaczego warto założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Nie korzystasz jeszcze z własnego IKP? Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to rewolucyjne narzędzie w systemie ochrony zdrowia, które ułatwia pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych. Pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni. Jest bezpłatne dla każdego, kto ma PESEL.

Chcesz:

 • zobaczyć e-receptę wystawioną przez lekarza, pielęgniarkę lub położną — zarówno po wizycie, jak i po konsultacji przez telefon?
 • otrzymywać e-mailem lub SMS-em powiadomienia o przepisanych e-receptach i e-skierowaniach — by móc realizować e-recepty i e-skierowania z telefonem w ręku?
 • sprawdzić i pobrać otrzymane e-recepty i e-skierowania?
 • upoważnić bliską osobę do dostępu do Twoich danych, załatwiania spraw w Twoim imieniu (np. do odbioru kodu e-recepty)?
 • wyrazić zgodę na określone świadczenia zdrowotne, np. inwazyjne zabiegi chirurgiczne?
 • wybrać lub zmienić lekarza, pielęgniarkę i/lub położną podstawowej opieki zdrowotnej?
 • udostępnić placówce medycznej lub pracownikowi medycznemu swoje e-recepty i e-skierowania, a aptece lub punktowi aptecznemu e-recepty i informacje o lekach wykupionych na receptę?
 • złożyć wniosek o wydanie EKUZ?
 • pobrać Unijny Certyfikat COVID, który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub fakt bycia ozdrowieńcem?
 • wypełnić ankietę, dzięki której dostaniesz skierowanie na badania (dla osób po 40 roku życia)?

Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kto może korzystać z Internetowego Konta Pacjenta?

Z IKP mogą korzystać osoby pełnoletnie, które potrafią potwierdzić swoją tożsamość w internecie (np. przez profil zaufany lub usługę bankową mojeID lub e-dowód). Internetowe Konto Pacjenta ma każdy, kto ma PESEL, jednak małoletni, od 16 roku życia, mają wgląd do swojego IKP, ale nie mają możliwości decydowania np. o wyborze lekarza czy zabiegach. To nadal może robić tylko rodzic. Kiedy nastolatek kończy 18 lat, automatycznie jego IKP staje się kontem osoby dorosłej, a rodzic traci uprawnienia. Dzieci też mają Internetowe Konto Pacjenta, ale dostęp do niego mają rodzice, którzy zgłosili dziecko do ubezpieczenia w ZUS.

Internetowe Konto Pacjenta

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Procedura korzystania z IKP jest bardzo prosta. Należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się. Nie trzeba rejestrować konta, ale żeby się zalogować, potrzebny jest elektroniczny podpis.

Można wybrać jeden z kilku sposobów logowania się:

 •  profil zaufany — to bezpłatny, elektroniczny podpis, dzięki któremu można załatwić urzędowe sprawy online. Sprawdź TUTAJ, jak założyć profil zaufany.
 • e-dowód — to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Logowanie następuje za pomocą czytnika. TUTAJ znajduje się instrukcja, jak to zrobić.
 • za pomocą konta bankowego iPKO lub Inteligo, konta internetowego w Pekao SA  lub konta w BOŚ lub w BNP Paribas lub w Getin Banku lub w Crédit Agricole lub w mBanku lub konta w Banku Spółdzielczym w Brodnicy lub w Banku Spółdzielczym z Grupy PBS. TUTAJ szczegóły takiego logowania.

Ile kosztuje korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta?

Korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta i wszystkich jego funkcji jest bezpłatne. Otrzymywanie e-recept, e-skierowań i e-zwolnień również jest bezpłatne. Realizacja e-recepty wymaga zakupienia leku w aptece.

Dlaczego Internetowe Konto Pacjenta jest wygodne?

Korzystanie z IKP jest bardzo wygodne, przede wszystkim dlatego że nie trzeba niczego pamiętać, zapisywać — na swoim koncie można sprawdzić, jakie leki zapisano na ostatniej wizycie, jak należy je przyjmować, kiedy zaplanowana jest kolejna wizyta u lekarza umówiona w ramach NFZ. To główna zaleta Internetowego Konta Pacjenta.


Chcesz się przekonać? Wejdź na stronę pacjent.gov.pl i zaloguj się do swojego IKP!