Fizjoterapeuta uroginekologiczny – komu może pomóc?

Każdy z nas kojarzy czym jest fizjoterapia, jednak ostatnio coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem fizjoterapii uroginekologicznej. Aby ta metoda leczenia mogła nam pomóc musimy wiedzieć z czym możemy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego – radzi Pani Aleksandra Rataj, specjalista fizjoterapii z Przychodni Brackiej Guido w Zabrzu.

Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina, która skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i prewencji różnego rodzaju zaburzeń układu moczowo-płciowego u kobiet. Uznawana jest za skuteczną metodę leczenia nietrzymania moczu, ale nie tylko. Jest też rozwiązaniem w przypadku zmagania się z obniżeniem narządów miednicy, bólami miednicy czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa – również w ciąży, dysfunkcjami seksualnymi lub też problemami z miednicą wynikającymi z przebytych operacji.

Jak wygląda leczenie fizjoterapią uroginekologiczną?

Dzięki różnym technikom, które stosujemy, pacjentki mogą poprawić funkcjonowanie mięśni dna miednicy, zwiększyć kontrolę nad oddawaniem moczu, zminimalizować ból podczas miesiączkowania czy współżycia, a także rozwiązać problemy w obrębie odbytnicy (w tym jej obniżenie lub nietrzymanie stolca i gazów). Częstym rezultatem naszej pracy jest powrót pacjentki do aktywności fizycznej, co wraz z ustaniem dotychczasowych dolegliwości może znacząco poprawić jej jakość życia.

Dla kogo jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Zachęcam, aby z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego skorzystały kobiety, które chcą dobrze przygotować się do porodu. Praca ze specjalistą może również pomóc w powrocie do formy kobietom w połogu oraz poprawić wygląd i aspekt zdrowotny blizny po cesarskim cięciu.

A jak wygląda pierwsza wizyta?

Konsultacja opiera się przede wszystkim na obszernym wywiadzie dotyczącym ogólnego stanu zdrowia, dolegliwości z jakimi pacjentka się zgłasza oraz ewentualnej historii leczenia. Kolejnym krokiem jest badanie palpacyjne przezpochwowe. Jeśli pacjentka nie chce jednak mieć wykonanego takiego badania lub jest w trakcie miesiączki, mięśnie dna miednicy możemy sprawdzić z wykorzystaniem innych technik medycznych. Przydatnym badaniem diagnostycznym wykorzystywanym w praktyce uroginekologicznej jest także badanie USG. Czas jaki trzeba zarezerwować na wizytę to od 30 do 60 minut. Ważnym aspektem leczenia jest współpraca pacjentki, w tym wykonywanie ćwiczeń samodzielnie w domu. Znaczenie ma również wykorzystanie elementu edukacyjnego dla szybszego powrotu do zdrowia. Podczas kolejnych wizyt przekazywane są informacje pozwalające zrozumieć funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Pacjentka uczy się prawidłowej techniki oddawania moczu oraz otrzymuje wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia.

Dlaczego warto się przełamać i skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Doświadczenie pokazuje, że duże znaczenie ma stworzenie intymnej i przyjaznej atmosfery w gabinecie, tak aby kobiety potrafiły się otworzyć i obdarzyć zaufaniem fizjoterapeutę. To ważne, gdyż omawiane są intymne sfery życia, a to właśnie często wstyd przed ich poruszeniem jest barierą dla wielu kobiet uniemożliwiającą skorzystanie z pomocy specjalisty.


Zachęcamy również do przeczytania artykułu o fizjoterapii uroginekologicznej, w którym znajdziecie wiele dodatkowych informacji.