Co wiesz o HIV i AIDS?

Szanowni Pacjenci!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień AIDS i z tej okazji wraz z Krajowym Centrum ds. AIDS chcemy Wam przypomnieć, jak możecie o siebie zadbać i zabezpieczyć się przed zakażeniem wirusem HIV.

Problem HIV i AIDS na świecie jest jednym z głównych problemów zdrowia publicznego. AIDS to zespół nabytego upośledzenia odporności wywołany przez wirusa HIV. Należy pamiętać, że AIDS to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV!

Epidemia AIDS trwa od niemal 40 lat! W Polsce, mimo działań zapobiegawczych i programów edukacyjnych kierowanych do społeczeństwa, liczba nowych zakażeń systematycznie wzrasta. Co roku wykrywanych jest około 1200 zakażeń: codziennie średnio 3 osoby dowiadują się o tym, że mają HIV. Najczęstszymi powodami zakażenia wirusem HIV są brak wiedzy na temat możliwych sposobów zakażenia oraz ignorowanie ryzyka. Zarazić można się w następujący sposób:

  • poprzez kontakty seksualne bez zastosowania prezerwatywy,
  • poprzez trafienie do naszego krwioobiegu krwi zakażonej osoby, np. przez używanie tych samych igieł i strzykawek,
  • poprzez zakażenia wertykalne, tj. matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią

UWAGA! Zakażeniu HIV można zapobiec! Jeżeli mieliście kontakt z krwią osoby zakażonej HIV, np. po zakłuciu nieznaną igłą lub doświadczyliście przemocy seksualnej, niezwłocznie zgłoście się do najbliższego szpitala zakaźnego. Im szybciej przyjmiecie leki (około 2-3 godziny po zdarzeniu), tym większą macie szansę na pozbycie się wirusa z organizmu i uniknięcie zakażenia. Po upływie 48 godzin jest już za późno na podanie leków! Lista placówek, w których otrzymacie pomoc dostępna jest TUTAJ!

Profilaktyka AIDS

O czym warto pamiętać?

  • W dobie HIV i AIDS seks jest bezpieczny tylko dla osób, które są dla siebie pierwszymi w życiu partnerami seksualnymi i nie miały innych ryzykownych zachowań. Im częściej zmienia się partnerów seksualnych, tym większe jest ryzyko zakażenia HIV. Kobiety są bardziej narażone na zakażenie HIV niż mężczyźni. Prezerwatywy są jedynym mechanicznym środkiem zmniejszającym ryzyko zakażenia HIV. Warto również zapoznać się z zagadnieniem profilaktyki przedekspozycyjnej polegającej na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem HIV.

Profilaktyka AIDS

  • Bardzo łatwo zakazić się HIV, używając wspólnych igieł, strzykawek i akcesoriów do przygotowywania oraz przyjmowania narkotyków lub innych substancji. Można także zakazić się HIV, gdy do akupunktury lub tatuażu używany jest niesterylny sprzęt.
  • Kobieta świadoma swojego zakażenia, która w czasie ciąży zostaje pod opieką ginekologa i specjalisty zajmującego się leczeniem zakażonych HIV, przyjmuje leki antyretrowirusowe i nie karmi swojego dziecka piersią, zmniejsza ryzyko zakażenia dziecka prawie do zera!

Profilaktyka AIDS


Szanowni Pacjenci! Pamiętajcie, że osoby żyjące z HIV lub chore na AIDS mają takie same potrzeby, jak ludzie zdrowi. Najlepszym wyjściem jest po prostu traktowanie ich w taki sam sposób, w jaki traktuje się osoby zdrowe.

Profilaktyka AIDS


Jeżeli potrzebujecie uzyskać więcej informacji, zadzwońcie pod telefony zaufania HIV/AIDS:

  • 22 692 82 26,
  • 801 888 448.

Zachęcamy również do zapoznania się z treścią na stronie internetowej KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS.