W jaki sposób pozbyć się żylaków? Poznaj zabieg skleroterapii
Żylaki to skutek niewydolności krążenia w naczyniach żylnych. Widoczne pod skórą fioletowo-sine pręgi nie tylko wpływają na estetykę skóry, ale również powodują ból i mogą powodować powikłania w postaci stanów zapalnych czy na przykład zakrzepowego zapalenia żył. Jest to potencjalnie niebezpieczna sytuacja, dlatego leczenie żylaków jest konieczne. W jaki sposób pozbyć się żylaków? Dobrą alternatywą dla operacji jest skleroterapia!
Co to jest skleroterapia i kiedy należy się jej poddać?
Skleroterapia, czyli tak zwane ostrzykiwanie żylaków, to najstarsza i najpopularniejsza z metod leczenia wewnątrznaczyniowego stosowana w obliteracji naczyń żylnych. Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu do wnętrza nieprawidłowego naczynia żylnego środka chemicznego (np. aetoxysklerol), który ma doprowadzić do podrażnienia naczynia żylnego, zwłóknienia, a następnie zrośnięcia światła nieprawidłowo funkcjonującej żyły. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy, wprowadzając substancję w postaci roztworu lub piany. Roztwór stosowany jest przy drobnych żylakach i pajączkach, natomiast piana jest lepszym rozwiązaniem w przypadku większych naczyń krwionośnych. Jest to metoda zdecydowanie mniej inwazyjna i bardziej bezpieczna niż operacja żylaków. Metodą skleroterapii najczęściej usuwa się żylaki kończyn dolnych, ale można zastosować ją również do leczenia żylaków przełyku lub żylaków zlokalizowanych w innych częściach ciała. Ostrzykiwaniu można poddać się bez względu na wiek i stopień zaawansowania niewydolności żylnej.
Jak wygląda zabieg skleroterapii i co powinien wiedzieć Pacjent decydujący się na zabieg?
- Skleroterapia rozpoczyna się od wywiadu medycznego i badania USG dopplerowskiego żył, w czasie którego ustala się przebieg naczyń i wyznacza żyły przeznaczone do zamknięcia, a także określenia stężenia środka chemicznego, który zostanie wstrzyknięty do żył.
- Podczas zbiegu Pacjent przebywa w pozycji leżącej. Lekarz wstrzykuje preparat, wkłuwając się w wyznaczone wcześniej miejsca. W czasie zabiegu i tuż po nim Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, jak szczypanie lub pieczenie w miejscach podawania preparatu. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu Pacjent powinien intensywnie spacerować przez około 30 minut – to ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej.
- Po zakończeniu iniekcji na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy z wykorzystaniem bandaża, opaski lub pończochy. Opatrunek należy nosić przez okres 1-2 tygodni z możliwością ściągania na noc. Noszenie pończochy uciskowej jest sprawdzonym sposobem podnoszącym skuteczność leczenia.
- Pierwsze efekty skleroterapii pojawiają się po około 2 tygodniach od zabiegu, kiedy znikają opuchlizna i zgrubienia. Jeśli zabieg był wykonany na dużej żyle, na efekt w postaci gładkiej skóry trzeba czekać dłużej, bo nawet kilka miesięcy.
- Aby otrzymać satysfakcjonujące wyniki terapii zazwyczaj należy wykonać serię zabiegów (od 2 do 5) wykonywanych w odstępach czasu (od 2 do 5 tygodni). Po serii zabiegów ważne jest, aby zgłosić się na planowane wizyty kontrolne.
- Przed skleroterapią nie należy nanosić na skórę kosmetyków ani środków leczniczych, takich jak na przykład maść na żylaki.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu skleroterapii?
Ostrzykiwanie żylaków jest małoinwazyjne i bezpieczne, co jednak nie oznacza, że można je wykonać u każdego Pacjenta. Zatem u jakiego Pacjenta na pewno nie powinno się wykonywać zabiegu skleroterapii?
- u kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- u Pacjenta z ostrą zakrzepicą żylną lub zaawanasowaną miażdżycą tętnic kończyn dolnych,
- u osoby uczulonej na stosowany preparat,
- u Pacjentów z wadą serca,
- u osoby niezdolnej do samodzielnego poruszania się,
- u Pacjenta z ostrą infekcją zakaźną.
Przypominamy, że w Fundacji „Unia Bracka” skleroterapią zajmują się specjaliści przyjmujący w poradni chirurgii ogólnej w:
- Przychodni Brackiej Guido w Zabrzu,
- Przychodni Brackiej Bielszowice w Rudzie Śląskiej,
- Przychodni Brackiej Halemba w Rudzie Śląskiej.