

Otyłość to przewlekła choroba metaboliczna, która stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Związana jest nie tylko z nadmierną masą ciała, ale również z licznymi powikłaniami, takimi jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, niepłodność, obturacyjny bezdech senny oraz choroby nowotworowe. Według dostępnych badań aż 9 mln dorosłych Polaków oraz ponad 30% 8-latków zmaga się z otyłością lub nadwagą.
W odpowiedzi na tę narastającą tendencję, Fundacja „Unia Bracka” realizuje Program Profilaktyki nadwagi i otyłości u osób dorosłych, w ramach Planu Działań Profilaktycznych realizowanego na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców.
Otyłość jest chorobą przewlekłą, zależną od wielu czynników. Według definicji WHO otyłość to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu wpływające niekorzystnie na stan zdrowia. Otyłość jest chorobą, w której jemy za dużo kalorii i nie zużywamy ich, ponieważ za mało się ruszamy. Organizm gromadzi nadmiar spożytej energii w tkance tłuszczowej.
Rozwojowi otyłości sprzyjają:
Główne cele programu to:
Program skierowany jest dla osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem paacjentów:
Pacjent zainteresowany udziałem w Programie ma zapewnione następujące świadczenia:
Program składa się z kilku kluczowych etapów:
Kwalifikacja lekarza POZ podczas wizyty oraz zlecenie badań laboratoryjnych.
Wizyta dietetyczna obejmująca pomiary masy ciała, wzrostu, obwodu talii oraz obliczenie wskaźnika masy ciała BM, analiza wyników badań laboratoryjnych, stylu życia, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, a także występowania chorób współistniejących.
Indywidualne wsparcie dietetyczne, zalecenia dotyczące prawidłowego żywienia dostosowane do sytuacji zdrowotnej pacjenta oraz wskazówki pomagające w budowaniu trwałej motywacji do zmiany.
Wizyta kontrolna mająca na celu ocenę, a także ewentualną modyfikację zaleceń.
Program realizowany jest w:
O szczegóły należy zapytać w rejestracji wybranej placówki.
Więcej informacji o Planie Działań Profilaktycznych w ramach projektu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia znajdziecie TUTAJ.
Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.