Badania psychologiczne dla pracowników oraz kierowców w Sosnowcu
Badania psychologiczne stanowią istotny element oceny zdolności do wykonywania pracy w określonych zawodach, zwłaszcza tych, które wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Są także elementem procesu uzyskiwania uprawnień przez kierowców. Już od grudnia można z nich skorzystać w naszej przychodni w Sosnowcu.
Miło nam poinformować, że Przychodnia Bracka Porąbka-Klimontów poszerzyła ofertę usług medycznych o pracownię psychologiczną, w której od grudnia pracownicy oraz kandydaci na kierowców mogą skorzystać z badań wykonywanych przez psychologa.
Pracownia psychologiczna
Przychodnia Bracka Porąbka-Klimontów
ul. Dmowskiego 6a, Sosnowiec
tel. 32 298 26 04 lub 32 298 89 37 wew. 205
lub Telefoniczna Obsługa Pacjenta: 32 707 67 67
Badania psychologiczne przeprowadza się m.in. na zlecenie poradni medycyny pracy, by określić czy dana osoba jest w stanie bezpiecznie i efektywnie wykonywać powierzone jej obowiązki. Obejmują one zarówno testy zdolności poznawczych i psychomotorycznych, jak i oceny osobowości oraz specyficzne badania, takie jak widzenie zmierzchowe czy reakcje na zjawisko olśnienia.
Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach psychologicznych? Dowiecie się w dalszej części artykułu.
Kogo dotyczą badania psychologiczne?
Badania psychologiczne dotyczą między innymi zawodowych kierowców (w tym: dostawców, kurierów, kierowców pojazdów uprzywilejowanych) oraz tych, którzy wykonują działalność w zakresie transportu drogowego jako samozatrudnieni. Badania muszą również przejść osoby, które wykorzystują w pracy samochód służbowy (lub prywatny do celów służbowych), instruktorzy nauki jazdy, operatorzy maszyn i urządzeń, osoby wykonujące pracę na wysokości, górnicy i kierowcy skierowani na nie przez Policję czy Prezydenta Miasta – zazwyczaj po utracie uprawnień.
Zaleca się, aby na badania przyjść wyspanym i wypoczętym. Warto zadbać o samopoczucie oraz redukcję ewentualnego niepokoju związanego z wizytą u specjalisty, ponieważ stres zaburza wyniki. Przychodząc na badanie należy mieć ze sobą̨ dokument potwierdzający swoją tożsamość, okulary (jeśli pacjent używa, np. do czytania) oraz skierowanie. Obcokrajowcy, którzy nie porozumiewają się w języku polskim powinni przyjść z tłumaczem.
Jakie badania wykonujemy w pracowni psychologicznej Przychodni Brackiej Porąbka-Klimontów w Sosnowcu?
- Badania psychologiczne operatorów: maszyn, wózków widłowych, żurawi, zwyżki i innego sprzętu wymagającego badań specjalistycznych.
Badania w tej grupie zawodowej obejmują między innymi:
- ocenę zdolności poznawczych i psychomotorycznych, w tym szybkości reakcji, podzielności uwagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- ocenę zdolności radzenia sobie w sytuacjach stresowych;
- testy osobowościowe, które mają na celu wykluczenie cech charakteru, które mogłyby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo w pracy.
- Badania psychologiczne dla kierowców kategorii B w celach służbowych.
Osoby prowadzące samochód prywatny w celach służbowych są zobowiązane do przeprowadzenia badań w ramach medycyny pracy, gdzie oceniane są:
- zdolność koncentracji i uwagi;
- szybkość reakcji na bodźce;
- stabilność emocjonalna, czyli zdolność do zachowania spokoju w sytuacjach stresowych.
- Badania zjawiska olśnienia i widzenia zmierzchowego.
Olśnienie występuje, gdy oko jest narażone na intensywne światło, co tymczasowo utrudnia widzenie. W badaniach psychologicznych sprawdza się, jak szybko dana osoba odzyskuje zdolność widzenia po eksponowaniu na intensywne bodźce świetlne, co ma największe znaczenie w porze nocnej, przy światłach reflektorów nadjeżdżających samochodów. Natomiast badania widzenia zmierzchowego oceniają zdolność widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Jest to kluczowe, szczególnie dla kierowców, którzy często podróżują po zmroku.
- Badanie psychologiczne osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (badanie na prawo jazdy) i kierowców (zgodnie z ustawą o transporcie drogowym).
Badania psychologiczne dla kierowców i kandydatów na prawo jazdy obejmują:
- testy sprawności psychomotorycznej, tj. koordynacja, refleks i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji;
- ocenę funkcji poznawczych, takich jak percepcja, uwaga i zdolność przewidywania;
- testy osobowości, które eliminują ryzyko zachowań agresywnych lub ryzykowanych na drodze.