Szczepienia przeciw HPV – profilaktyka nowotworów

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, to jeden z najczęściej występujących wirusów przenoszonych drogą płciową. Choć zakażenie często przebiega bezobjawowo i może samoistnie ustąpić, w wielu przypadkach prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych – w tym rozwoju nowotworów.

W ramach wdrożonego przez Fundację Planu Działań Profilaktycznych kładziemy szczególny nacisk na profilaktykę chorób nowotworowych. Celem nadrzędnym naszych działań jest zwiększenie świadomości wśród pacjentów Przychodni Brackich w zakresie udziału w programach profilaktycznych, ale także zmniejszenie występowania chorób nowotworowych wywołanych wirusem HPV w wyniku wzrostu liczby szczepień wśród dzieci i młodzieży.

Co to jest wirus HPV?

Zakażenie wirusem HPV dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ryzyko zetknięcia się z zakażeniem wirusem oceniane jest na kilka do kilkudziesięciu procent w ciągu życia człowieka. Zakażenia są przenoszone przez osoby obojga płci. Do zakażeń HPV dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

Badania naukowe wskazują także, że HPV jest odpowiedzialny za rozwój:

  • ok. 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy oraz szyjki macicy,
  • 90% nowotworów odbytu,
  • 30% nowotworów prącia,
  • ok. 15-30% nowotworów sromu.

HPV wywołuje także część zachorowań na:

  • nowotwory głowy,
  • nowotwory szyi (jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła).

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionka przeciw HPV jest:

  • skuteczna – chroni przed najbardziej onkogennymi typami wirusa (w tym 16 i 18, odpowiedzialnymi za większość przypadków raka szyjki macicy),
  • trwała – chroni organizm w najbardziej podatnym okresie,
  • skierowana dla obojga płci.

Dla kogo jest szczepienie?

W ramach programu z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać dzieci i młodzież w wieku 9-18 lat – niezależnie od płci, którzy mają aktywne deklaracje POZ złożone w Przychodni Brackiej realizującej program. Każdy uczestnik będzie miał zapewnioną konsultację lekarską wraz z kwalifikacją do szczepienia oraz szczepienie.

Gdzie realizowane są szczepienia?

Program bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV realizowany jest w:

O szczegóły należy zapytać w rejestracji wybranej placówki.

Więcej informacji o Planie Działań Profilaktycznych w ramach projektu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 TUTAJ.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV