Tomografia Dna Oka (OCT) – nowa usługa w Przychodni Brackiej Halemba

Szanowni Pacjenci!

Już od listopada br. w kolejnej naszej przychodni, tym razem Przychodni Brackiej Halemba w Rudzie Śląskiej, umożliwimy pacjentom korzystanie z nowej metody obrazowania struktury dna oka, czyli optycznej koherentnej tomografii dna oka. To już trzeci taki tomograf w grupie Przychodni Brackich, po urządzeniach w przychodniach w Knurowie i Katowicach, a jeszcze w tym roku planujemy uruchomienie czwartego tomografu w Gliwicach.

Co to jest OCT?

Badanie OCT – optyczna koherentna tomografia dna oka to jedna z najbardziej nowoczesnych metod obrazowania struktury oka. Ta zaawansowana i precyzyjna diagnostyka w obrębie siatkówki pozwala na wczesne wykrycie zmian w strukturze oka. Jest wykorzystywana także jako przesiewowe badanie diagnostyczne, ponieważ wykrywa patologie u pacjentów, którzy dotychczas nie zauważyli niepokojących objawów.

Badanie OCT należy wykonać jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, ma wadę wzroku (przede wszystkim wysoką krótkowzroczność), występują u niego objawy lub czynniki ryzyka jaskry, takie jak podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, obciążenie rodzinnym zachorowaniem na jaskrę, cienką rogówkę, wąski kąt przesączania czy zmiany w polu widzenia. Wykonywane jest również u osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej, rozpoznaną chorobą demielinizacyjną, taką jak stwardnienie rozsiane lub zapalenie nerwu wzrokowego, a także ze zdiagnozowanym guzem przysadki mózgowej lub gdy rozpoznany zostanie inny proces rozrostowy ośrodkowego układu nerwowego mogący uciskać na nerw wzrokowy.

Wskazaniem do wykonania badania tomografii dna oka są występujące u pacjenta objawy takie jak ból lub wytrzeszcz gałki ocznej, wszelkie zaburzenia widzenia, ucisk na gałkę oczną czy nawracające migreny. Cechuje się ono całkowitym bezpieczeństwem dla pacjenta i możliwe jest jego wielokrotne powtarzanie. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania OCT – może być przeprowadzane u osób w każdym wieku, także u dzieci czy u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

                                                                              Justyna Szczygieł – lekarz okulista, Przychodnia Bracka Halemba

Na czym polega badanie?

Podczas badania pacjent siada przed urządzeniem i opiera głowę na specjalnej podstawce. Pozostając w pozycji nieruchomej spogląda w różnych kierunkach zgodnie ze wskazówkami lekarza, który w tym czasie obserwuje na ekranie dno oka i przekrój jego wybranych elementów. Badanie OCT trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, przebiega całkowicie bezkontaktowo, bezinwazyjnie i bezboleśnie, co pozwala na szybki powrót do codziennego funkcjonowania. Badanie tomografii kojarzy nam się zazwyczaj ze szkodliwym promieniowaniem, jednak tomografia dna oka nie emituje takiego promieniowania dlatego mogą z niej korzystać nawet kobiety w ciąży.

W jakim celu wykonywane jest badanie?

Tomografia dna oka zalecana jest w celu wykrycia m. in. takich zmian jak:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,
  • zmian związanych z jaskrą,
  • obrzęk plamki,
  • otwór w plamce,
  • błona przedsiatkówkowa,
  • makulopatia cukrzycowa,
  • centralna retinopatia.

Jest podstawowym badaniem, niezbędnym do podjęcia decyzji o włączeniu leczenia, a także o wyborze leczenia np.:

  • kwalifikacji do laseroterapii,
  • kwalifikacji do iniekcji antyVEGF,
  • kwalifikacji do zabiegu,
  • monitorowania przebiegu choroby.

Już od listopada z badania tomografii dna oka (OCT) można skorzystać bezpłatnie w ramach finansowania  z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz odpłatnie w poradni okulistycznej

Przychodni Brackiej Halemba

przy ul. Kłodnickiej 59 w Rudzie Śląskiej.

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją tel. 32 243 37 19 lub Telefoniczną Obsługą Pacjenta 32 707 67 67.


Badanie tomografii dna oka można również wykonać w: