PROGRAM ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA – MYSŁOWICE, SOSNOWIEC
Wszystkie świadczenia udzielane w ramach programu są dla uczestników bezpłatne!
Liczba badań jest ograniczona.
WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO PROJEKTU
W celu zgłoszenia udziału w projekcie należy wypełnić:
- Deklarację przystąpienia do projektu,
- Zgodę rodziców / opiekunów prawnych,
- Oświadczenie uczestnika projektu,
- Oświadczenie rodziców / opiekunów prawnych.
PRZEBIEG PROGRAMU
Planowany termin rozpoczęcia badań to listopad 2018 r. O kolejności badań w poszczególnych klasach decydować będzie pielęgniarka szkolna. Zakończenie badań w szkole u wszystkich dzieci zaplanowano na czerwiec 2019 r. - dla badań w roku szkolnym 2018/2019.
Program trwa od lipca 2018 r. do końca grudnia 2021 r.; składa się z 3 modułów:
MODUŁ I
Badania profilaktyczne – realizowane na terenie Szkoły Podstawowej przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną i wykonywane raz w danym roku szkolnym u każdego dziecka. W skład modułu wchodzą pomiar wzrostu i wagi, badanie pionu, badanie za pomocą Skoliometru Bunnella (umożliwia wykrycie skoliozy) oraz badanie za pomocą Inklinometru cyfrowego (umożliwia diagnozę kifozy piersiowej lub lordozy lędźwiowej). Po zakończonym badaniu rodzic otrzyma jego wynik, w którym znajdzie się informacja o ewentualnej potrzebie konsultacji lekarskiej. Jeżeli pielęgniarka nie wykryje u dziecka nieprawidłowości zostanie ono przebadane ponownie w kolejnym roku.
MODUŁ II
Konsultacje lekarskie – w przypadku podejrzenia deformacji kręgosłupa lub wady postawy dziecko kierowane będzie na konsultację do lekarza specjalisty (lekarz ortopeda lub rehabilitacji medycznej). Jeżeli lekarz utrzyma podejrzenie deformacji kręgosłupa dziecko zostanie skierowane na zdjęcie RTG, a następnie na ponowną konsultację lekarską. W przypadku stwierdzenia wady postawy lub deformacji kręgosłupa lekarz wypisze dalsze zalecenia. Na tym etapie dziecko kończy swój udział w programie. Jeżeli po konsultacji lekarz nie stwierdzi nieprawidłowości dziecko zostanie w kolejnym roku ponownie zbadane przez pielęgniarkę szkolną. Lekarz przyjmował będzie w jednej z Przychodni Brackich zlokalizowanych na terenie miasta, w którym mieści się szkoła.
Na konsultację przychodzi rodzic wraz z dzieckiem po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty!
MODUŁ III
Edukacja w zakresie ergonomii w codziennym życiu dziecka – edukacja skierowana jest do dzieci, rodziców i nauczycieli. Realizowana będzie na terenie Szkoły Podstawowej przez fizjoterapeutę, który przybliży uczestnikom szkolenia zasady, jakich należy przestrzegać w codziennym życiu, by zapobiec wadom postawy. Ponadto w ramach projektu przeszkoleni zostaną lekarze, fizjoterapeuci oraz pielęgniarki i/lub higienistki szkolne, które następnie wykonywać będą przesiewowe badania u dzieci.
Wartość projektu: 354 982,30 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 301 734,95 zł.
Rozwiń menu