Kwarantanna (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie) została skrócona do 10 dni - dla osób, które nie mają objawów. Pacjent bezobjawowy nie będzie kierowany na testy diagnostyczne.
Izolacja domowa (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego jest dodatni) trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.
Siódmego dnia izolacji pacjent otrzyma na podany przez siebie numer telefonu wiadomość SMS z informacją o konieczności kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej między 8 a 10 dniem izolacji. Zalecamy kontakt z lekarzem POZ w ramach teleporady, podczas której lekarz - w zależności od stanu zdrowia pacjenta ? zdecyduje o tym, jak długo potrwa izolacja.
W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o jej przedłużeniu. Zakończenie izolacji następuje po 3 dniach od momentu ustąpienia objawów jednak nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia ich wystąpienia.
Zalecamy pacjentom kontakt z lekarzem POZ w ramach teleporady, w trakcie której lekarz może zlecić wykonanie testu molekularnego RT-PCR po stwierdzeniu u pacjenta objawów takich jak: temperatura ciała powyżej 38°C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku oraz podejrzeniu zakażenia COVID-19.